<p><p><p>3 ივლისს ნელის სალაძის სახელობის აკადემიაში საერთაშორისო ტურნირი მხატვრულ ტანვარჯიშში ''ნელი სალაძის თასი'' დაიწყო.</p></p></p><p><p><p>ეს ტურნირი ყოველწლიურია და უკვე მეთორმეტედ ტარდება.</p></p> <p><p></p><p><p><p>წელს ამ ტურნირზე მონაწილეობას იღებს 7 ქვექნის 160 ტანმოვარჯიშე.</p></p> </p></p></p><p><p><p>ნელი სალაძე თბილისში დაიბადა. სსრკ ორგზის ჩემპიონი ჯგუფურ ვარჯიშში (1961, 62) და სსრკ უნივერსიადაში გამარჯვებულია (1964). მწვრთნელად მუშაობა 1971 წლიდან დაიწყო, იყო საქართველოს ნაკრების მთავარი მწვრთნელი (1976-93).</p></p></p><p><p><p>საქართველოს ნაკრები გუნდის წევრებმა უდიდეს წარმატებებს სწორედ ნელი სალაძის ხელმძღვანელობის პერიოდში მიაღწიეს.</p></p></p><p><p><p>მისი აღზრდილები არიან: ირინე გაბაშვილი, ლალი დოლიძე, ირინა ჟემჩუჟინა, მაია ნადიბაიძე, ირმა ყიფშიძე, ელისო ბედოშვილი. შედიოდა სსრკ ნაკრების მწვრთნელთა შტაბში (1977-82), მისი უშუალო ხელმძღვანელობით საბჭოთა ნაკრები მსოფლიოს აბსოლუტური ჩემპიონი გახდა (1979), ავარჯიშებდა ბელგიისა (1999-01) და იაპონიის (1992, 96, 00, 02) კლუბების სპორტსმენებს.</p></p></p><p><p><p>დასახელებულია წლის საუკეთესო მწვრთნელად (1979), შეყვანილია საქართველოს საუკეთესო მწვრთნელთა ათეულში, სსრკ დამსახურებული მწვრთნელი. ღირსების ორდენის კავალერი.</p></p></p><p><p><p>ამჟამად ქალბატონი ნელი საქართველოს ტანვარჯიშის სახეობათა ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტია.</p></p></p><p><p><p><p><a href="https://vtb.ge/ge/about-the-bank/social-projects/1/_vitibiqartulisportistvis" target="_blank"><img src="pictures/artimages/original/c41d6bcf28c3701ca96b30d78e300d2e.jpg" border="0" alt="Sportall.Ge" title="საერთაშორისო ტურნირი "ნელი სალაძის თასი" დაიწყო" /></a></p></p><br></p>