<p>სპორტული ღონისძიებებით დახუნძლული ზამთრის სეზონი გველოდება.</p><p>გუდაური და ბაკურიანი, FIS-ის ეგიდით, მსოფლიო თასის 3 შეჯიბრს</p><p>დეკემბერსა და მარტში უმასპინძლებს. ესაა მოგულის, სკი კროსისა და</p><p>სნოუბორდ კროსის დისციპლინები. კურორტები დამატებით ახალი სასრიალო</p><p>ტრასებით ხვდება სეზონს. მოთხილამურეები აჭარიდან, სვანეთიდან,</p><p>გუდაურიდან, ბაკურიანიდან და თბილისიდან, საქართველოს თასის</p><p>ეტაპებისთვის ემზადებიან, რომელიც საქართველოს მთიან კურორტებზე</p><p>რამდენიმე ეტაპად გაიმართება.</p><p>ასევე, 2025 წლის 9-16 თებერვალს, საქართველოში, ევროპის ზამთრის</p><p>ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალი (EYOF) ჩატარდება, რომელსაც</p><p>ბაკურიანი, ბათუმი და თბილისი უმასპინძლებს, სადაც საქართველოს</p><p>მოთხილამურეთა ოლიმპიური ნაკრები იასპარეზებს.</p><p>10-16 თებერვალს ავსტრიის კურორტ ზაალბახში გაიმართება მსოფლიო</p><p>ჩემპიონატი, სადაც სამთო-სათხილამურო ნაკრები იასპარეზებს, 18-30 მარტს</p><p>შვეიცარიის კურორტ ენგადინში კი ფრისტაელის მსოფლიო ჩემპიონატზე</p><p>საქართველო, სხვადასხვა სახეობაში, ნაკრებით წარდგება.</p><p>17-20 დეკემბერს იტალიის კურორტ კრონპლაცში საქართველოს ეროვნული და</p><p>იუნიორთა ჩემპიონატი ჩატარდება, 27 თებერვალს კვლავ საქართველოს</p><p>ჩემპიონატს იტალიის კურორტი დობიაკო უმასპინძლებს, ხოლო 26 მარტს</p><p>იტალიაში საქართველოს ჩემპიონატის დასკვნითი შეჯიბრი ისევ კრონპლაცში</p><p>გაიმართება.</p><p>საქართველოს სათხილამურო ფედერაცია კი გუდაურში 4-6 აპრილს</p><p>საქართველოს ჩემპიონატს გამართავს.</p><p>საქართველოს კურორტებზე უკვე ყოველწლიურად ტარდება საერთაშორისო</p><p>დონის სპორტული ღონისძიებები და ჩვენი ქვეყანა FIS-ის კალენდარში</p><p>შვეიცარიის, საფრანგეთის, იტალიის, ნორვეგიის, აშშ-ის, კანადის გვერდით</p><p>იკავებს ადგილს. ეს მნიშვნელოვანი გარღვევა საქართველოს ისტორიაში</p><p>პირველი მსოფლიო ჩემპიონატის წარმატებით ჩატარებამ განაპირობა.</p><p>ბაკურიანში, 2023 წელს, პირველი ისტორიული ჩემპიონატის წარმდგენი</p><p>კომპანია სილქნეტი იყო, რომელიც მეორე ათეული წელია სათხილამურო</p><p>ფედერაციის გენერალური სპონსორია და დაარსების დღიდან უჭერს მხარს</p><p>ზამთრის სპორტის განვითარებას საქართველოში. ამ უწყვეტმა თანადგომამ</p><p>ჩვენს ქვეყანაში ზამთრის სპორტის მომავალი განსაზღვრა.</p><p>დღეს მსოფლიო ჩემპიონატისთვის შექმნილ ინფრასტრუქტურას</p><p>გათოვლიანების სისტემებს, უახლეს საბაგიროებს, სპეციალურ საშეჯიბრო</p><p>არეალებს ყოველწლიურად ახალი ტრასებიც ემატება. ქართველ სპორტსმენებს</p><p>აქვთ შესაძლებლობა სათანადოდ მოემზადონ და გაიტანონ ჩვენი ქვეყნის</p><p>სახელი საზღვრებს გარეთ. ქვეყანას ტურიზმის, ზამთრის სპორტის</p><p>მიმართულებით განვითარების და მთის პოტენციალის სწორად გამოყენების</p><p>პერსპექტივა უჩნდება.</p><p>R<br></p>