<p>საქართველოს პირველმა ჩოგანმა ნიკოლოზ ბასილაშვილმა "როლან გაროსის" კვალიფიკაციის ბოლო შეხვედრაში 26 წლის ფრანგი, მსოფლიოს 260-ე ნომერი ჟოფრი ბლანკანო ორ სეტში ადვილად 6:2, 6:4 დაამარცხა და 2022 წლის შემდეგ ამ დიდი სლემის ძირითად ბადეში პირველად გავიდა. </p> <p> </p> <p>რა თქმა უნდა, როგორც ძირითადად ხდება ხოლმე, პარიზულ შეხვედრებში ფრანგებს მხარდაჭერა არ აკლიათ და გამონალისი არც აღნიშნული მატჩი გახლდათ, რომელიც "როლან გაროსის" მეორე ძირითად Suzanne Lenglen-ის სახელობის კორტზე გაიმართა - ტევადობა 10 068 ადამიანი. </p> <p> </p> <p>კორტი სავსე გახლდათ და ბლანკანოს მხარდაჭერა არ აკლდა, თუმცა ბასილაშვილისთვის წარმატებაში ხელი ამას მაინც არ შეუშლია. აღსანიშნავია, რომ მეორე სეტის მესამე გეიმის პირველ ქულაზე ნიკოლოზმა კორტზე შეკრებილი გულშემატკივრისა და მეტოქის ტაში ღირსეული სპორტული საქციელის გამო დაიმსახურა. </p> <p> </p> <p>ბასილაშვილმა მეტოქეს დამოკლებული ბურთი გადაუგდო, ბლანკანომ ბურთს მიასწრო და ქართველის მხარეს დააბრუნა, თუმცა მსაჯმა კორტზე ორჯერ შეხება დააფიქსირა და ქულა ჩვენებურს არგუნა. </p> <p> </p> <p>ამის გამო მსაჯთან პრეტენზიით ფრანგი მივიდა, სადაც რამდენიმე წამში ნიკოლოზიც გაჩნდა და მსაჯს უთხრა, რომ შეცდა და სთხოვა, რომ ქულა გადაეთამაშებინა. კოშკურის არბიტრმა გამოაცხადა, რომ ბასილაშვილის გადაწყვეტილებით ქულა გადათამაშებოდა, რაზეც ქართველს მთელი კორტი და მოწინააღმდეგე ბრწყინვალე სპორტული საქციელის გამო ტაშს უკრავდა. </p> <p> </p> <p>მოკლედ, ბასილაშვილი "როლან გაროსის" ძირითად ბადეშია, მშვენიერ ფორმაშიც იმყოფება და მისი მეტოქის ვინაობა დღეს მოგვიანებით სათამაშო დღის დასრულების შემდეგ გახდება ცნობილი. </p>
ყოჩაღ ნიკა ! ასეთი შემთხვევები არაა იშვიათი მაგრამ ძირითადად მაშინ ხდება როცა მოთამაშე იგებს შეხვედრას სეტში და დიდი მნიშვნელობა არა აქვს იმ 1 ქულას და ბასილამ კი 1-1 ზე და 0-15 ზე გააკეთა ეს ანუ გადამწყვეტი მომენტი იყო !
წარმატებები ნიკა!
ტოტო
მისგან სხვა საქციელს არ ველოდი.კარგია,რომ ფრანგებს(ვინც იქ იყო,ან სხვებს ) შეუძლიათ შეაფასონ ადამიანური საქციელი.
nia
neka gamodi chaushxame rogorc nikas yoveli carmatebis shemdeg aketebdi.
ნიკუშ! როგორ მიხარია! რაც შენ წვალება და ტანჯვა გაიარე ეს წლები, ღმერთმა დიდ სიხარულად დაგიბრუნოს! გაფასებთ და გქომაგობთ გულით, მთელი საქართველო!
თავის წინა მწვრთნელთან გაუგრძელებია თანამშრომლობა და შეფეგიც სახეზეა. წარმატებები.
ვაჟა მასწავლებელი
ჩვენი ბასილა სულითა და ხორცით ჭეშმარიტი ქართველია! ფარავდეს ღმერთი!