<p>ყოფილმა ძიუდოისტმა ბექა ღვინიაშვილმა <strong><a href="https://www.youtube.com/watch?v=AMxpMJEEguk" target="_blank" rel="noopener">Club#4</a></strong>-ის პოდკასტში იმ მიზეზებზე ისაუბრა, რის გამოც ძიუდოს კარიერის დასრულება მოუწია.</p> <p> </p> <p>ღვინიაშვილის თქმით, მის ორგანიზმში აკრძალული ნივთიერება "ოსტარინი" აღმოაჩინეს, რასაც კატეგორიულად უარყოფს.</p> <p> </p> <p>"ვემზადებოდი მასტერსისთვის. მაშინ "ადამსის პროგრამაზე" ვიყავი. მარტივად რომ ვთქვა, იარაღი როგორც გადაადგილდება, ეგრე გადავადგილდებოდით სპორტსმენებიც, ყოველდღე უნდა შეავსო სად იმყოფები და სად იქნები, რადგან წინასწარ არ გირეკავენ, მაშინვე მოდიან და ზუსტად 1 საათს გაძლევენ დროს, თუ არ გამოცხადდები, პირველად და მეორედ არიდებას გიწერენ, მესამედ კი დისკვალიფიკაციას გაძლევენ.</p> <p> </p> <p>ყველაზე გასაკვირი რა იყო იცით? წინასწარ მაფრთხილებდნენ: "ხომ მართლა იქნები ბაკურიანში შეკრებაზე?". დავეჭვდი, ასე რატომ მაფრთხილებენ-თქო. ასეთი შემთხვევა ადრე არასდროს ყოფილა და ზუსტად ეგ დოპინგის ჩაბარება იყო, რომ, მითხრეს "ოსტარინი" ამოგივარდაო. მანამდე ზედიზედ 5 გრანდ-სლემი მქონდა მოგებული და ძალიან მაგარ ფორმაში ვიყავი. 27 წლის ასაკში ვიყავი და ფორმის პიკში გახლდით. მერე ექიმებმა მითხრეს, ისეთი დოზა ამოგივარდაო, შენ რომ ნამდვილად ყოფილიყავი ამის მიმღები, ხუთივე შეჯიბრებაზე ამოგივარდებოდაო. თავისთავად ხუთივე შეჯიბრებაზე წინასწარ შემამოწმეს. ჩემი ფიზიკურობიდან გამომდინარე, შეჯიბრებაზე წამიგია და მაინც მამოწმებდნენ ხოლმე.</p> <p> </p> <p>შემიძლია დავიფიცო, რომ პროტეინსაც კი არ ვსვამდი, "ოსტარინი" საერთოდ არ ვიცი რა არის. ყველაზე მეტად რაზეც გული დამწყდა, არის ის, რომ დახმარების სურვილი არავინ გამოხატა. ერთადერთი კაცი, რომელიც გამოჩნდა და შემომთავაზა თანხით გვერდზე დგომა, ადვოკატები და მსგავსი დახმარება, ეს იყო ბიზნესმენი სლავა შერაზადიშვილი. რაც შეეხება დანარჩენ ადამიანებს, ვისაც ამ საქმის სააშკარაოზე გამოტანა შეეძლოთ, თითს ერთმანეთისკენ იშვერდნენ. ვიომეთ, ვიწვალეთ მე და ჩემმა ადვოკატმა, მაგრამ ვერაფერს ვერ გავხდი", - განაცხადა ღვინიაშვილმა.</p>
rembo
vin mtrobs Bekaurs , azrovneba giwirs ? wasulio olimpiadaze beqauri , magram zog mastersze Gviniashvili wasuliko ( Lasha mainc ishviatad widaobs ). 100 kg-shi rom awies dagvianebi t Brka , olimpiadis licenzias rom miakles mastersebze da gamofites , mashin sad iko saertod Bekauri?xdeba ragacebi iq da magas amboben , torem Beqauri oqro biwia da vin normaluri Qartveli umrobs ? cirekidzes ra uqnes isic gaixsene da azri daatane natqvams .
gel-100
მაგრათ გამკვირვებია აქ ვიღაც ვიღაცეების აზროვნების რო ვითომ არიქა ბექაურს ჩამოაშორეს კონკურენტი და ასე შემდეგ, კარგით რაა ხალხო ბექაური არის გოუთი არამარტო თავის წონის არამედ მთლიანად ძიუდოს სამყაროსი რაც თავისი მედლებით და ჭიდაობის სტილით აქვს დამტკიცებული და ეგრეც რო იყოს რატოა გასაკვირი რო საქართველოში ბექაურს თუნდაც ხელი შეუწყონ იმაში რო მართლა გახდეს 4-გზის ოლიმპიური ჩემპიონი?? თან კიდე ბიჭი პირველი ნომერია თავისი წონის, მთელი მსოფლიოს მასშტაბით და მეორე მესამე ნომრებს ბეჭებზე დებს როცა საჭიროა თითქმის სუულ..გაუმარჯოს თავის გზაზე ღვინიაშვილსაც მაისურაძესაც და სხვებსაც მარა ბექაური გყავდეს და ხელი არ შეუწყო გაუგებარია,იგივე იყო შავის შემთხვევაშიც რამდენი ოლიმპიადა აჭიდავეს ყველა სინჯის მედალი მოიგო და რავიცი ლაშაზე არავის არაფერი უთქვია ბექაურს რატო მტრობთ??
l
როგორც ჩანს შენ დათუნაშვილის დოპინგის ამბები არ იცი. ხუთ წლიანი დისკვალიფიკაცია მისცეს და ყველა მედალი ჩამოართვეს რაც სერბეთის სახელით მოუგია. ამ საიტზეც იყო სტატია მის შესახებ. ნაადრევად დაასრულებინეს რას ნიშნავს? ისე ამ ქვეყანაში შეთქმულებების თეორიებს რა ადვილად იჯერებენ. კომენტარები ვნახე ვითომ ბექაურის გამო მოიშორესო :) კაცი ორგზის ოლიმპიური ჩემპიონია და თურმე ღვინიაშვილთან კონკურენციის შეშინებია :)
ეგ შენი დათუნაშვილი მოჭიდავე კი არა ჭორიკანა არაკაცია და ამიტომაც ააცმევინეს ნაკრებიდან და ეხლა სერბეთშიც დაამტკიცა რა "მოჭიდავეცაა" @@
დათუნაშვილი სერბებს გადავაბარეთ, ღვინიაშვილს ძიუდოისტის კარიერა ნაადრევად დავასრულებინეთ, კიდევ რას მოვიმოქმედებთ? ბედნიერი ერი ვართ, ყოჩაღ ჩვენ!