<p>ჩელენჯ თასის მესამე ტურში „შავი ლომმა“ საფრანგეთში ტოპ 14-ის „მონტობანი“ 31:28 დაამარცხა.</p> <p> </p> <p>ჩვენმა გუნდმა თავიდან ყველა კომპონენტში დაჯაბნა მეტოქე, პირველი ტაიმი 17:7 მოიგო, მეორე ტაიმის დასაწყისში ანგარიში გაზარდა (31:7), რის შემდეგაც მეტოქე უპირატესობას დაეუფლა, სხვაობა 3 ქულამდე შეამცირა, მაგრამ საბოლოოდ ქართულმა ფრენჩაიზმა გაიმარჯვა.</p> <p> </p> <p>"შავმა ლომმა" 5 ლელო გაიტანა: ლუკა ცირეკიძე (2), აკაკი ტაბუცაძე, ტექნიკური ლელო, გიორგი სინაურიძე.</p> <p> </p> <p>“შავი ლომი“ 5 ქულით მეხუთე ადგილზეა და შემდეგ მატჩს 17 იანვარს საკუთარ მოედანზე „ძებრესთან“ ჩაატარებს.</p> <p> </p> <p><strong>2025/2026 წლების ჩელენჯ თასი</strong></p> <p><strong>პირველი ჯგუფი. მესამე ტური</strong></p> <p><strong>მონტობანი. „სტად საპიაკი“</strong></p> <p><strong>მონტობანი -შავი ლომი 28:31</strong></p> <p><strong>შავი ლომი</strong></p> <p><strong>ხაზი:</strong> 15. ლუკა თაყაიშვილი, 14. აკაკი ტაბუცაძე, 13. დემურ თაფლაძე, 12. თორნიკე კახოიძე, 11. სანდრო თოდუა, 10. ლუკა ცირეკიძე, 9. თენგიზ პერანიძე;</p> <p><strong>შერკინება:</strong> 1.ვასილ კაკოვინი, 2. ირაკლი ქვათაძე, 3. გიორგი ჩხარტიშვილი, 4. მიხეილ ბაბუნაშვილი (კაპ.), 5. დემურ ეფრემიძე, 6. ლაშა ციხისთავი, 7. გიორგი ცუცქირიძე, 8. გიორგი სინაურიძე.</p> <p><strong>მარქაფა:</strong> 16. თამაზ ჭამიაშვილი, 17. გიგა კობახიძე, 18. კახაბერ დარბაიძე, 19. გუგა ღანიაშვილი, 20. გიორგი კერვალიშვილი; 21. გიორგი სპანდერაშვილი, 22. ზაურ ლუტიძე, 23. შალვა აფციაური.</p>
ვინც ამ თამაშს უყურა,დამეთანხმება,რომ ბოლო წამებზე,ბეწვზე გადავრჩით წაგებას,უკვე მოგებულ მატჩში,საქართველოს ნაკრებმა,იაპონიასთანაც,ზუსტად ასეთივე სისულელის გამო წააგო,უკვე გაწითლებულ დროზე და რომ მეგონა,ბოლო წამებზე აუხსნელი შეცდომების დაშვება,მხოლოდ ჩვენი ეროვნული თვისება იყო,წუხელ,ლენსტერი-ლაროშელის მატჩის ჩანაწერი ვნახე და დავრწმუნდი,რომ დაძაბული მატჩების დროს,ბოლო წამებზე უაზრობამდე მისული სულელური შეცდომების დაშვება,ზოგადსაკაცობრიო პრობლემა ყოფილა.მატჩის ბოლო წამებია,ლაროშელი 24-22 იგებს,ბურთი მათია და შენი საქმე,მხოლოდ ბურთის შენარჩუნება,დროის გაწითლების შემდეგ კი,მოედნის გარეთ გადაგდებაა და რა გააკეთეს?ჯერ ერთმა მორკინალმა დარტყმაც კი არ გააკეთა,პირდაპირ ჩაწვა,ირლანდიელების ფეხებთან,თან ისე,რომ მისი თანაგუნდელები საერთოდ გაჩერებულები იყვნენ და არც მიჰყვებოდნენ.მოუმზადებლებს,ბურთი რაქიდან გამოუვარდათ და მასზე ბრძოლაში,ისევ იგივე მორაგბემ,ახლა ჯარიმა აიკიდა.პოზიცია დასარტყმელი იყო და ირლანდიელებმაც დაარტყეს.24-25 წააგო ლაროშელმა,სადაც თავი დათო ნინიაშვილმა გამოიჩინა, ლელოთი.კი აჩვენეს ის ბიჭი,ვის გამოც წააგეს,ცრემლებით რომ ტიროდა,მაგრამ საქმეს რაღა ეშველებოდა?!ფეხბურთშიც უამრავჯერ გვინახია,ბოლო წუთებზე ათასპროცენტიანი საგოლე შანსები როგორ ნიავდება ხოლმე.გადაღლილ სხეულს,ტვინში ჟანგბადის მიწოდება აღარ ჰყოფნის და ეს იწვევს ისეთ შეცდომებს,რომელსაც დასვენებული კაცი,არასოდეს დაუშვებს.ეს გვახსოვდეს და ნუ ვიქნებით გადამეტებულად მკაცრები,ჩვენი სპორტსმენების მიმართ.
ბორტოლამი თამაშს ესწრებოდა,მაგრამ ამ თამაშს, მაისურაძე და კილასონია ხელმძღვანელობდნენ.ბორტოლამი ჯერ გუნდს არ იცნობს.