<p>თეიმურაზ ჯუღელი ბარუტოსთან დამარცხდა, ლევან გორგაძემ კი სეკივაკე ამინიშიკისთან დათმო <br> საშინელი მიწისძვრის ზუსტად ერთი წლისთავზე, რომელმაც 20 ათასამდე ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, ქალაქ ოსაკაში გაზაფხულის სუპერტურნირი (ჰარუ ბაშო) დაიწყო.</p><p>ამ ბაშოს დიდი იმედებით ვხვდებით. ჩვენი ორი სუმოისტი საკმაოდ მაღალი რანგისაა - <strong>თეიმურაზ ჯუღელი</strong> (გაგამარუ) კომუსუბია, ხოლო <strong>ლევან გორგაძე</strong> (ტოჩინოშინი) - მე-3 მაეგაშირა. სამწუხაროდ, მათი სტარტი მარცხიანი გამოდგა.</p><p>გაგამარუს დებიუტი კომუსუბის რანგში იმპერატორის თასის მფლობელ ბარუტოსთან შედგა. ესტონელმა გოლიათმა ქართველი კოლეგა მარჯვენა ხელით შესრულებული ილეთით (უვატენაგე) დასცა.</p><p>ლევან გორგაძე სეკივაკე ამინიშიკის ხვდებოდა. ჩვენებურს და "მატადორს" ორჯერ მოუწია რკენა - პირველი ორთაბრძოლა ისე დასრულდა, მსაჯები გაოგნებულნი დარჩნენ, ორივე სუმოისტი ერთდროულად დავარდა დოჰიოზე. განმეორებით რკენაში კი იაპონელმა სუკუინაგეს ილეთით მოიგო.</p><p>თუმცა კარგი ცნობაც გვაქვს ოსაკადან - ქართული სუმოს პიონერი <strong>ლევან ცაგურია</strong> (კოკაი), რომელიც ბაშოს დაწყების წინა დღეს 31 წლის გახდა, იოლად გაუმკლავდა იოშიაზუმას ძურიოს დივიზიონში.</p><p><strong>I დღე</strong> (მნიშვნელოვანი ბრძოლები): ჰაკუჰო-ტოჩიოაძანი (ცუკიოტოში), ბარუტო-გაგამარუ (უვატენაგე), ჰარუმაფუჯი-მიოგირიუ (უვატენაგე), ტოჩინოვაკა-კისენოსატო (ოშიტაოში), კოტოოშუ-ტოკიტენკუ (იორიკირი), კოტოშოგიკუ-იოშიკაძე (იორიკირი), კაკურიუ-კიოკუტენჰო (იორიკირი), ამინიშიკი-ტოჩინოშინი (სუკუინაგე), არანი-ტოიონოშიმა (იორიკირი), ჰომაშო-ვაკაკოიუ (ოშიდაში). ძურიო: კოკაი-იოშიაზუმა (ოშიდაში).</p><p><strong>II დღე</strong> (მნიშვნელოვანი წყვილები): ჰომაშო-მიოგირიუ, გაგამარუ-ჰარუმაფუჯი, კისენოსატო-ტოჩიოძანი, კოტოოშუ-ტოჩინოვაკა, კოტოშოგიკუ-ტოკიტენკუ, ბარუტო-იოშიკაძე, ამინიშიკი-კიოკუტენჰო, ტოჩინოშინი-კაკურიუ, არანი-შოჰოზანი, ტოიონოშიმა-გოეიდო. ძურიო: კოკაი-საგაცუკასა.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>