<p>თავისუფალი და ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეთა ნაკრებები დუშეთში იკრიბებიან <br> საქართველოს თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ნაკრებმა დუშეთის ოლიმპიურ ბაზას შეკრების გასავლელად მიაშურა, მოგვიანებით კი მას ბერძენ-რომაელთა გუნდიც შეუერთდება.</p><p>ჩვენი მოჭიდავეები სალიცენზიო ტურნირებისთვის ემზადებიან და ეს შეკრებაც ამ მიზანს ემსახურება. ამ რანგის პირველი შეჯიბრება 20-22 აპრილს სოფიაში ტარდება ევროპის ჭიდაობის ფედერაციის ეგიდით და იქ ლონდონის ოლიმპიადის საგზურს ფინალისტები მიიღებენ.</p><p>ბულგარეთში წასვლამდე ჩვენები კიდევ ერთ შეკრებას გაივლიან, ისევ დუშეთში.</p><p>თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ნაკრების მთავარმა მწვრთნელმა ზაზა თურმანიძემაც და მისმა ბერძენ-რომაელმა კოლეგა ბეგი დარჩიამაც დუშეთში გაფართოებული შემადგენლობა წაიყვანეს - 40-40 კაცი.</p><p>შეგახსენებთ, რომ "თავისუფლებს" ოთხი ლიცენზია აქვთ - 60, 74, 84 და 120 კილოგრამ წონით კატეგორიებში, ბერძენ-რომაელებს კი მხოლოდ ერთი გააჩნიათ 66 კილოგრამში.</p><p>სოფიის შემდეგ მიყოლებით კიდევ ორი სალიცენზიო შეჯიბრება ტარდება, ოღონდ უკვე ჭიდაობის საერთაშორისო ფედერაციის ეგიდით - 27-29 აპრილს ჩინურ ტაიუანში, 4-6 მაისს კი - ჰელსინკში. ჩინეთში სამი საგზური გათამაშდება - ბრინჯაოს მედალოსნებს ერთმანეთს დააჭიდებენ, ფინეთში კი კვლავაც ორი, ანუ ისევ მხოლოდ ფინალისტებზე.</p><p>აქვე დავძენთ, რომ ამ ტურნირებში ქვეყანა მონაწილეს ვერ გააგზავნის იმ წონებში, სადაც უკვე მოპოვებული აქვს ლიცენზიები. ცხადია, ეს სხვებს შანსს უზრდის, თუმცა ისიც ფაქტია, რომ აქამდე არასაჭიდაო აფრიკულ-ლათინოამერიკული ქვეყნების წარმატების ფონზე მსოფლიოს პირველობაზე ძალიან ბევრი ძლიერი ევროპელი მოჭიდავე დარჩა უსაგზუროდ.</p><p>ჩვენი მწვრთნელები სალიცენზიო ტურნირებზე წასაყვან კანდიდატებს ჯერ არ ასახელებენ, თუმცა ბევრმა მეტოქემ ეს უკვე გააკეთა.</p>