<p>19 წლის ქართველი ფორვარდი საფრანგეთის ჩემპიონატის მესამე დივიზიონის "შატილონში" ირიცხება <br> ვალერი ქურიძეს ფეხბურთი მამამ შეაყვარა - რომან ქურიძე თავისი დროის წარმატებული ფეხბურთელი იყო, ლანჩხუთის "გურიის" ერთ-ერთი ლიდერი, მაგრამ ნახევარმცველი მამისგან განსხვავებით ვალერიმ სხვა პოზიცია აირჩია - ცენტრალური თავდამსხმელი გახდა და მეკარეთა რისხვად იქცა.</p><p>მაგრამ ამაზე ცოტა ქვემოთ გეტყვით, მანამდე კი 19 წლის ყმაწვილის არცთუ მოკლე სპორტულ გზას გავადევნოთ თვალი.</p><p>ვალერი 5 წლისა რომ გახდა, რომან ქურიძემ ლანჩხუთის ბავშვთა საფეხბურთო სკოლაში მიიყვანა და თემურ ლორიასა და ავთო ნარიაშვილს ჩააბარა.</p><p>ნიჭიერი ახალგაზრდა 2005 წელს საფეხბურთო კლუბ "ამერის" ბავშვთა გუნდში ჩარიცხა, რომელსაც გია ხიზანიშვილი ხელმძღვანელობდა.</p><p>ერთი წლის შემდეგ კი ვალერი ქურიძეს "ნორჩმა დინამოელმა" გაუღო კარი და მისი შემდგომი დაოსტატება თენგიზ კაციამ განაგრძო.</p><p>16 წლის ვალერი უკვე ლვოვის ბავშვთა საფეხბურთო სკოლა "კარპატის" წევრია. კარპატისპირეთში მან 8 ამხანაგურ მატჩში 6 ბურთი გაიტანა. პირველივე შეხვედრაში კი მეორე ტაიმში შეცვლაზე შესულმა ქართველმა ახალგაზრდამ ულამაზესი გოლი შეაგდო და მაშინვე მიიქცია სპეციალისტების ყურადღება.</p><p>და აი, დღეს ვალერი ქურიძეს პარიზში ვხედავთ, მესამე დივიზიონის "შატილონის" 19-წლამდელთა გუნდში, სადაც 15-ჯერ დაამწუხრა მეტოქე გუნდების მეკარეები.</p><p>სულ ახლახან კი მას პირველი გუნდის ღირსების დაცვაც ანდეს, სადაც ოთხი მატჩის თამაში მოასწრო და სეზონიც დამთავრდა.</p><p>ამ გუნდის მწვრთნელია ფატი ბანდოკო, ვალერი კი ძირითადად პორტუგალიელ და აფრიკელ თანაგუნდელებთან მეგობრობს, თუმცა კარგი ურთიერთობა ყველასთან აქვს.</p><p>ვალერი ჯერ ვერ ჩამოდის სამშობლოში, პატარა საქმეები მაქვს მოსაგვარებელიო და იქნებ ეს მის სახვალიო პერსპექტივებთანაც იყოს დაკავშირებული.</p><p>რაც მთავარია, ქართველი ახალგაზრდა, ბეჯითი, შრომისმოყვარე, მოწადინებულია და ამიტომაც ყველაფერი წინა აქვს.</p><p><em></p><p>დავით ჭელიძე</em></p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>