<p>მომავალ უქმეებზე დიღომში, ძიუდოს აკადემიის დარბაზში თავისუფალ ჭიდაობაში საქართველოს თასი გათამაშდება</p><p><br> მომავალ უქმეებზე დიღომში, ძიუდოს აკადემიის დარბაზში საქართველოს თასი გათამაშდება თავისუფალ ჭიდაობაში, რომელიც წლეულს პირველად ტარდება და ვახტანგ ბალავაძის სახელობის საერთაშორისო ტურნირის ალტერნატივად მოგვევლინა (იმედია, მხოლოდ წლეულს).</p><p>ეს მსოფლიოს პირველობისთვის მთავარი შესარჩევი შეჯიბრებაა და, აქედან გამომდინარე, მისი მნიშვნელობა განსაკუთრებით დიდია.</p><p>სწორედ ამიტომ ნაკრების ხელმძღვანელობამ არავითარი შეღავათი არ მისცა არავის - ერთი გამონაკლისის გარდა, ნაკრების უკლებლივ ყველა ლიდერი იჭიდავებს და რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ისინი თავიანთ წონებში გამოვლენ.</p><p>მწვრთნელებმა ერთი შეღავათი ის დაუშვეს, რომ ნებადართულია 2 კილოგრამის გადაცილება, მაგრამ ზედა წონაში ვინმეს გამოსვლა იმ გათვლით, რომ მსოფლიოსთვის კვლავ ძველ წონას დაუბრუნდება, გამოირიცხა.</p><p>ეს შეღავათიც იმიტომ დაუშვეს, რომ თუ ვინმეს განსაკუთრებით აწუხებს ზედმეტი წონა, როგორღაც დაიკლოს და მოახერხოს სასურველ ნიშნულთან მიახლოება, რათა მსოფლიოსთვის ბევრი არ ჰქონდეს დასაკლები.</p><p>ვფიქრობთ, ასეთი მიდგომა სავსებით გამართლებულია, რადგან ეს სპორტსმენებს მუდამ ფორმაში ყოფნას აიძულებს, სამომავლოდ კი იმ 2-კილოგრამიანი შეღავათის გაწევასაც არ აპირებენ.</p><p>ის ერთადერთი ლიდერი, ვისაც მწვრთნელები ახლა ასვენებენ, <strong>დავით მარსაგიშვილია</strong> (84). მიზეზი კი მეტად არასასურველია - საზარდულის ტრავმა.</p><p>არ ვიცით, ეს პრობლემა რა სიმძიმისაა და დავიტოვოთ იმედი, რომ მსოფლიოსთვის მზადებაში ხელს სერიოზულად არ შეუშლის. სწორედ ეს ტრავმა გახდა მიზეზი იტალიურ სასარიში, "ოქროს დიდ პრიზზე" მისი გამოუსვლელობისა.</p><p>22 ივნისს დიღომში 55, 66, 84 და 120 კილოგრამის ფალავნები იჭიდავებენ, დანარჩენებს კი ქომაგი მეორე დღეს იხილავს.</p><p>გამარჯვებულები სექტემბერში ბუდაპეშტში მსოფლიოს პირველობაზე წასვლის მთავარ პრეტენდენტებად იქცევიან, თუმცა შანსი სხვებსაც მიეცემათ და თან ლიდერობის განმტკიცება მათაც მოუწევთ საერთაშორისო ტურნირში.</p><p>გამარჯვებულები მსოფლიომდე, სავარაუდოდ, ერთგან იჭიდავებენ, საამისოდ კი ორი ტურნირი მოიაზრება - პოლონეთში ან სომხეთში, თუმცა გასაგებ მიზეზთა გამო, ალბათ, ერევანში წავლენ სარგსიანის მემორიალზე - იქ წასვლა ბევრად იაფი ჯდება.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>