<p><p>საქართველოს პირველი ჩოგანი 540 ქულით მსოფლიოს რეიტინგის 129-ე ადგილზეა, რაც 20 წლის სპორტსმენის კარიერაში მორიგი პიკია</p> <br> <p>გუშინ ჩოგბურთელ ქალთა და ვაჟთა ახალი რეიტინგები გამოქვეყნდა. საქართველოს პირველი ჩოგანი ანა ტატიშვილი ერთი საფეხურით დაწინაურდა, 20 წლის სპორტსმენი 540 ქულით მსოფლიოს 129-ე ჩოგანია. ეს კი მისი კარიერის მორიგი პიკია.</p> <p> </p> <p>ოქსანა კალაშნიკოვა 310 ქულით მსოფლიოს 193-ე (-2) ჩოგანია. ნაყოფიერი გამოდგა სეზონის სტარტი მაკა ჩახნაშვილისთვის, რომელმაც ერთბაშად 18 საფეხურით წაიწია და 222 ქულით მსოფლიოს კლასიფიკაციაში 239-ე პოზიციაზეა. სხვები: 278 (+3) სოფიო შაფათავა - 180 ქულა; 291 (+1) თათია მიქაძე - 168; 413 (+3) სოფიო ქვაცაბაია - 87; 591 (-2) მანანა შაფაქიძე - 44; 623 (+1) ეკა გორგოძე - 39; 1149 (-2) ანა ჯიქია - 3. ვაჟები: 632 (+2) ნიკოლოზ ბასილაშვილი - 31; 860 (-) ლადო ჩიხლაძე - 11.</p><p>საქართველოს ნაკრები "ფედერაციის თასზე" ევროპა-აფრიკის II ჯგუფში ითამაშებს. ტურნირი 4-7 მაისს ეგვიპტის დედაქალაქ ქაიროში (თუ მანამდე ამ ქვეყანაში სიტუაცია დაწყნარდება) გაიმართება. საქართველოს ნაკრებთან ერთად ითამაშებენ: სომხეთი, ბოსნია, ფინეთი, ლიხტენშტაინი, მაროკო, პორტუგალია და თურქეთი. ნაკრებებს ორ ჯგუფში განთესავენ. ევროპა-აფრიკის I ჯგუფის საგზურს 2 საუკეთესო გუნდი მოიპოვებს.</p><p>ევროპა-აფრიკის II ჯგუფში ითამაშებს საქართველოს ვაჟთა ნაკრებიც "დევისის თასზე". ჩვენებურები 11-14 მაისს მაკედონიის დედაქალაქ სკოპიეში გამოვლენ. ამ ზონაში სულ 13 ნაკრებია, რომელთაც 4 ჯგუფში გაანაწილებენ. საქართველოს ნაკრების პოტენციური მეტოქეები არიან: ალბანეთი, ანდორა, სომხეთი, აზერბაიჯანი, ისლანდია, მაკედონია, მალტა, მოლდოვა, ჩერნოგორია, ნორვეგია, სან მარინო და თურქეთი.</p><p>მალიორკაში იწყება მცირე საერთაშორისო ტურნირი (10 ათასი დოლარი), რომლის ძირითად ბადეში 2 ჩვენებურია. მე-4 ნომრად განთესილი სოფიო ქვაცაბაია პირველ წრეში ბელგიელ აპოლონია მელზანის ეთამაშება, ხოლო მე-8 ნომრად განთესილი ეკა გორგოძე - იტალიელ მარია ზავალის.</p> <p> </p> <p> </p> <p> </p> <p>.</p></p>