<p>ინტერვიუ საქართველოს მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა ნაკრების მთავარ მწვრთნელთან ელისო ბედოშვილთან <br> ამას წინათ საფრანგეთმა მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა გრან პრის უმასპინძლა, ხოლო იტალიაში მსოფლიოს თასის ეტაპი გაიმართა. ორივე შეჯიბრებაში უნდა ეასპარეზა რიოს ოლიმპიადის ლიცენზიატ <strong>სალომე ფაჟავას</strong> (მწვრთნელები - <strong>ელისო ბედოშვილი</strong> და <strong>ლალი დოლიძე</strong>), მაგრამ იგი სარბიელზე არ გასულა.</p><p>თუ რა მიზეზით, ამის შესახებ გვესაუბრება საქართველოს მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი, საერთაშორისო კატეგორიის არბიტრი ელისო ბედოშვილი.</p><p>- წლეულს მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა მოსკოვის გრან პრიზე სალომემ ფეხი იღრძო, - გვითხრა მან. - ტრავმის ხარისხის დასადგენად და სამკურნალოდ იგი იქვე დარჩა.</p><p>უანგაროდ დაგვეხმარა რუსეთის მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა ფედერაციის პრეზიდენტი ირინა ვინერი-უსმანოვა. საუკეთესო სპეციალისტებთან მიიყვანა სალომე. 9 მარტისთვის ფაჟავა თბილისში დაბრუნდა და ჩვეული რიტმით განვაგრძეთ წვრთნა. მარტის მიწურულს საფრანგეთში რომ გავემგზავრეთ, ზედ გრან პრის წინ მას ძველმა ტრავმამ შეახსენა თავი. გართულებების ასაცილებლად შეჯიბრებაში მონაწილეობაზე უარი ვთქვით.</p><p>სალომეს არც იტალიაში მსოფლიოს თასზე უასპარეზია. სამაგიეროდ, <strong>ნათელა ბოლატაევამ</strong> მოსინჯა ძალები. შარშანდელთან ბევრად უკეთესი შედეგი აჩვენა. 63 მონაწილეს შორის 24-ე ადგილი დაიკავა. ერთმა ადგილობრივმა ჟურნალისტმა ისიც კი დაწერა, საქართველოს ნაკრებში კიდევ ერთი ვარსკვლავი გამოჩნდაო.</p><p>იტალიაში ახალგაზრდების საერთაშორისო ტურნირზე <strong>ბელა კობალაძის</strong> შეგირდები - <strong>თამუნა ხელაძე</strong> და <strong>ქეთი არბოლიშვილი</strong> გამოვიდნენ. სტაბილურად იასპარეზეს და, რაც მთავარია, ევროპის ჩემპიონატისთვის კარგი გამოცდილება შეიძინეს.</p><p><strong>- როგორ ფიქრობთ, სალომე როდიდან შეძლებს შეჯიბრებებში მონაწილეობას?</strong></p><p>- როგორც გითხარით, ჩვენ ვარჯიში არ შეგვიწყვეტია, მაგრამ რთულ ხტომებს ვერიდებით, რადგან იარა ჯერ კიდევ არ არის ბოლომდე მოშუშებული. თანდათან დატვირთვებს გავზრდით მკურნალობის პარალელურად.</p><p>უახლოეს ასპარეზობამდე მთელი თვე გვაქვს წინ: 5 მაისს ჩეხეთი, 13 მაისს კი რუმინეთი მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა გრან პრის უმასპინძლებს. სალომე ფორმას თუ აღიდგენს, ორივე ტურნირზე გამოვა.</p><p>მთავარია, ევროპის ჩემპიონატისთვის იყოს მზად. ეს შეჯიბრება კი 13-19 ივნისს ისრაელში გაიმართება.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>