<p>"ბორჯღალოსნების" სამწვრთნელო შტაბმა 2023 წლის მსოფლიო თასის წინ გასახურებელი პირველი ტესტ-მატჩისთვის შემადგენლობა დაასახელა.</p><p>საქართველო საფრანგეთისთვის მზადებას კარგად ნაცნობი რუმინეთით იწყებს. შეხვედრა „მიხეილ მესხზე“ 12 აგვისტოს, 19 საათზე დაიწყება.</p><p>"ბორჯღალოსნებს" რუმინეთის წინააღმდეგ ყველაზე მეტჯერ, 27-ჯერ უთამაშია. საუკუნეების გასაყარზე ის ჩვენი უმთავრესი მეტოქე იყო და პირველი 9 რკენიდან 7 რუმინელებმა მოიგეს. მერე ქართული რაგბი სწრაფი ტემპებით განვითარდა და ჯამში საქართველოს მეტოქე 17-ჯერ ჰყავს დამარცხებული, 1 თამაში ფრედ დასრულდა, ხოლო 9 შემთხვევაში რუმინეთმა იმარჯვა. ჩვენ გავიტანეთ 56 ლელო და მივიღეთ 37, ქულები – 561:441.</p><p>2018 წლიდან მოყოლებული, რუმინეთი ზედიზედ 6-ჯერ გვყავს დამარცხებული, წელს მარტში „ავჭალაზე“ – 31-7.</p><p>3-წლიანი შესვენების შემდეგ (2020 წლის დეკემბრიდან) გუნდს უბრუნდება და თამაშს სასტარტო შემადგენლობაში იწყებს მიხეილ ნარიაშვილი. აქამდე მას "ბორჯღალოსნების" კვართი 66 მატჩში მოურგია და 7 თამაში ჩაატარა მსოფლიო თასზე (2015, 2019). ნარიაშვილთან ერთად პირველ ხაზში კვაჭი გიორგი ჭყოიძე და ლუკა ჯაფარიძე იდგებიან.</p><p>მეორე ხაზში ნოდარ ჭეიშვილისა და ლადო ჩაჩანიძის დუეტს ვიხილავთ. მესამე ხაზში ფლანკერებად თამაშს ოთარ გიორგაძე და მიხეილ გაჩეჩილაძე იწყებენ, შემკვრელი კი ლუკა ივანიშვილია.</p><p>შეცვლილია ღერძი და მოედანზე პირველი წუთებიდან გელა აფრასიძისა და ლუკა მატკავას დუეტი გავა.</p><p>ცენტრში გუნდის კაპიტან მერაბ შარიქაძეს დემურ თაფლაძე შეუწყვილდება, ფრთებზე ოთარ ლაშხი და აკა ტაბუცაძე დადგებიან, ფულბეკი კი მირიან მოდებაძეა.</p><p>პირველი ხაზის მარქაფაში შალვა მამუკაშვილი, ნიკა აბულაძე და გურამ პაპიძე არიან, მეორე და მესამე ხაზში, შესაბამისად, ლაშა ჯაიანი და გიორგი ცუცქირიძე შევლენ; 9 ნომრის შეცვლაზეა ვასილ ლობჟანიძე, ხაზში კი ლაშა ხმალაძეს და გიორგი კვესელაძეს ვიხილავთ.</p><p>"ბორჯღალოსნები" მომდევნო თამაშს ასევე „მიხეილ მესხზე“ 19 აგვისტოს, 19 საათზე აშშ-სთან გამართავს, 26-ში კი შოტლანდიას „მარიფილდზე“ ეთამაშებიან.</p><p><strong>12 აგვისტო. "მიხეილ მესხი". 19 საათი</p><p></strong> <p><p><strong>საქართველო – რუმინეთი</strong></p></p> <p><p><strong></p><p></strong></p></p> <p><p><strong>საქართველო</p><p>ხაზი: </strong>15. მირიან მოდებაძე, 14. აკაკი ტაბუცაძე, 13. დემურ თაფლაძე, 12. მერაბ შარიქაძე (კაპ.), 11. ოთარ ლაშხი, 10. ლუკა მატკავა, 9. გელა აფრასიძე;</p><p><strong>შერკინება:</strong> 1. მიხეილ ნარიაშვილი, 2. გიორგი ჭყოიძე, 3. ლუკა ჯაფარიძე, 4. ნოდარ ჭეიშვილი, 5. ლადო ჩაჩანიძე, 6. ოთარ გიორგაძე, 7. მიხეილ გაჩეჩილაძე, 8. ლუკა ივანიშვილი.</p><p><strong>მარქაფა: </strong>16. შალვა მამუკაშვილი, 17. ნიკა აბულაძე, 18. გურამ პაპიძე, 19. ლაშა ჯაიანი, 20. გიორგი ცუცქირიძე; 21. ვასილ ლობჟანიძე, 22. ლაშა ხმალაძე, 23. გიორგი კვესელაძე.</p></p></p><p><p><p><strong>Rugby.ge</strong></p></p> <p><p><strong></p><p></strong></p></p> <p><p><strong> </strong> <p></p></p><br></p>
ტრავმის შემდეგ,რეაბილიტაციას ამთავრებს.მესამე თამაშისთვის,სავარაუდოდ მზად იქნებაო!