<p>9 იანვარს, ჩვენი დროით 03:00 საათზე, ავსტრალიის ღია პირველობის საკვალიფიკაციო ბადეში ქართველი ჩოგბურთელი <strong>ეკატერინე გორგოძე</strong> (164) ჩაებმება.</p><p>გორგოძის პირველი მეტოქე 33 წლის ჩეხი ლუსი ჰრადეცკა (532) იქნება.</p><p>თუმცა იყო დრო, როცა ლუსი 41-ე პოზიციას იკავებდა WTA-ს რეიტინგში, ეს კი კონკრეტულად 2011 წელს მოხდა. WTA-ს საიტის ინფორმაციით, ჩეხმა ჩოგბურთელმა მთელი კარიერის განმავლობაში 5 მლნ დოლარზე მეტი გამოიმუშავა.</p><p>რაც შეეხება გორგოძეს, მას კარიერის განმავლობაში 200 ათასი დოლარი აქვს გამომუშავებული. ჩეხი ჩოგბურთელის დამარცხების შემთხვევაში გორგოძე ბადეში 26-ე ნომრად განთესილ ასევე ჩეხ ტერეზა შმიტკოვასა და იაპონელი აიანო შიმიზუს წყვილში გამარჯვებულს შეხვდება.</p><p>შეგახსენებთ, რომ 14 იანვარს მელბურნში წლის პირველი "დიდი სლემის" ტურნირი ავსტრალიის ღია პირველობა დაიწყება, რომლის ძირითად ბადეში ქართველი <strong>ნიკოლოზ ბასილაშვილი</strong> იასპარეზებს.</p><p>აღსანიშნავია, რომ წყვილთა თანრიგში კიდევ ერთი ქართველი ჩოგბურთელი <strong>ოქსანა კალაშნიკოვა</strong> ითამაშებს.</p><p><p><br></p>