<p>საქართველოს პირველი ჩოგანი ნიკოლოზ ბასილაშვილი ATP ტურნირის ძირითად ბადეში 2023 წლის შემდეგ პირველად იასპარეზებს.</p><p>საინტერესოა, რომ ეს მონპელიეში მიმდინარე 250-იან ტურნირზე მოხდება და ჩვენებურმა ATP ტურნირის ძირითად ბადეში ბოლოს 2023 წელს სწორედ საფრანგეთის ამ ქალაქში იასპარეზა.</p><p>ნიკოლოზმა კვალიფიკაციის ორი შეხვედრა წარმატებით დაძლია. მან ჯერ იტალიელ მატეო გიგანტეს ორ სეტში 6:3, 7:5 აჯობა, შემდეგ კი ფრანგ ტიტუან დროგესთან 3:6, 6:4, 5:4 იგებდა და მატჩზე აწვდიდა, როდესაც ფრანგმა ტრავმის გამო მატჩი ნაადრევად დაასრულა.</p><p>ძირითადი ბადის პირველ წრეში ქართველი ყაზახ ვეტერან 37 წლის მიხაილ კუკუშკინს დაუპირისპირდება, რომელიც ახლა მსოფლიოში 112-ე ადგილს იკავებს, საუკეთესო შედეგი კი 39-ე ნომრობა აქვს დაფიქსირებული.</p><p>ჩოგბურთელები აქამდე ერთმანეთს ორჯერ შეხვდნენ და ურთიერთდაპირისპირებაში ანგარიში თანაბარია. მატჩი ხვალ გაიმართება და თუ ბასილაშვილმა კუკუშკინის ბარიერი დაძლია, მერვედფინალში ორი ფრანგიდან ერთ-ერთს, ან ჰაროლდ მაიოს, ან არტურ რინდერკრენჩს შეხვდება.<br></p>