<p>ძალოსნობის საერთაშორისო ფედერაციამ (IWF) პარიზის 2024 წლის ოლიმპიური თამაშებისთვის წონითი კატეგორიები შეამცირა. ცვლილების თანახმად, პარიზულ ფიცარნაგზე ხუთ-ხუთი წონით იქნებიან წარმოდგენილი ქალები და კაცები.</p><p>კაცებში მედლების ხუთი კომპლექტი გათამაშდება 61, 73, 89, 102 და +102 კილოგრამ წონით კატეგორიებში. ქალთა ასპარეზობებისთვის განისაზღვრა 49, 59, 71, 81 და +81 კილოგრამ წონითი კატეგორიები.</p><p>აღსანიშნავია, რომ ტოკიოს ოლიმპიურ თამაშებზე მედლები შვიდ წონით კატეგორიაში გაითამაშეს როგორც კაცებმა, ისე ქალებმა.</p><p>წონით კატეგორიებში შეტანილი ცვლილებები თავისთავად გავლენას იქონიებს რეკორდებზეც. აქედან გამომდინარე, ორგზის ოლიმპიური ჩემპიონის, მსოფლიოს ხუთგზის და ევროპის ხუთგზის ჩემპიონის, ლაშა ტალახაძის მიერ +109 კილოგრამ წონით კატეგორიაში დამყარებული ოლიმპიური რეკორდები ისტორიის კუთვნილება გახდება.</p><p><strong></p><p>საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტი</strong></p><p><p><p><p><br></p>
Geo
გილოცავთ ახალ წელს ქართველნო! ლაშა არა მარტო ჩვენ გვექუთვნის უკვე, ის უკვე მთელი სამყოროსია! რა არ უნდა შეცვალონ, ლაშა ისტორიის შემქნელია..)
mirosan
ეგ პირიქით -105 კატეგორიისთვისაა ცუდი...იმიტო რო ისენიც ტალახაძის კონკურენტები ხდებიან.... და მაშინ 102 კილომდე უნდა დაიკლონ