<p><p><p>კოლუმბიის დედაქალაქ ბოგოტაში მიმდინარე მსოფლიოს ჩემპიონატზე ლაშა ტალახაძე (+109 კგ) ოქროს მედალს დაეუფლა და მეექვსედ გახდა მსოფლიოს ჩემპიონი.</p></p></p><p><p><p>ლეგენდარულმა ქართველმა ძალოსანმა, რომელმაც ტრავმირებულმა იასპარეზა, ოქროს მედალი სამივე დისციპლინაში მოიპოვა: ატაცში 208/215 კილოგრამი დასძლია და ოქროს მედალს დაეუფლა. ასევე უმაღლესი სინჯის მედალს დაეუფლა აკვრაში დაძლეული 245/251 კილოგრამითაც და ორჭიდის ჯამში მოგროვილი 466 კილოგრამითაც კვარცხლბეკის უმაღლეს საფეხურზე დადგა.</p></p></p><p><p><p>ამას გარდა, მან პარიზის ოლიმპიური თამაშების ლიცენზიისათვის მნიშვნელოვანი ქულებიც მოიპოვა. ის ევროპის ექვგზის და ოლიმპიადის ორგზის ჩემპიონია.</p></p></p><p><p><p>გუშინ 109 კილოგრამამდე წონით კატეგორიაში ორი ვეცხლის მედალი გიორგი ჩხეიძემ მოიპოვა.</p></p></p><p><p><p> <p></p></p><br></p>
რამდენიც გინდა, სხვაგან რომ არ წავიდეთ კახი კახიაშვილია სამგზის ოლიმპიური ჩემპიონი, ბერძენი პიროს დიმასი 4 გზისაა, ირანელია კიდევ სამგზის თუ ოთხგზის, საბჭოელია კიდე ერთი ბელარუსი.
მსოფლიო ლეგენდაა, 6 გზის მსოფლიოს და ევროპის და 2 გზის ოლიმპიური ჩემპიონი, საინტერესოა სტატისტიკის ნახვა ვინმეს თუ აქვს ამდენი ტიტული მოპოვებული სპორტის სახეობებში
ბრავო! უდიდესი წარმატებები ჩვენს გოლიათს მომავალშიც!