<p>მცხეთელმა ზაზა ნადირაძემ ქართული ნიჩბოსნობის ისტორიაში პირველმა იასპარეზა კანოეთი ოლიმპიურ თამაშებში და მე-5 ადგილი დაიკავა <br> მცხეთელმა ზაზა ნადირაძემ ქართული ნიჩბოსნობის ისტორიაში პირველმა იასპარეზა კანოეთი ოლიმპიურ თამაშებში და მე-5 ადგილი დაიკავა.</p><p>შარშან 26 აგვისტოს ჩეხურ რაჩიცეში მსოფლიოს ჩემპიონატის ვერცხლის მედალი მოიპოვა, მანამდე კი, ასევე, კანოეთი 200 მეტრ დისტანციაზე, პლოვდივში უფროსებსა და მერე 23-წლამდელთა ევროპის პირველობებზე მესამე ადგილები დაიკავა.</p><p>ზემოაღნიშნული წარმატებების გარდა, ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში ზაზა ნადირაძემ არაერთი გამარჯვებით გაახარა სპორტის ქართველი გულშემატკივარი: მისთვის იღბლიანი იყო 2014 წელიც: გერმანიაში ევროპის ჩემპიონატზე მე-10 ადგილზე გავიდა და ბაქოს პირველი ევროპული თამაშების ლიცენზია მოიპოვა.</p><p>იმ შეჯიბრებიდან ორი კვირის თავზე უნგრულ სეგედში 23-წლამდელთა მსოფლიოს პირველობაზე ბრინჯაოს მედალი ხვდა, რაც დამოუკიდებელი საქართველოს სახელით ნიჩბოსნობაში ოფიციალური შეჯიბრებებიდან პირველი ჯილდო იყო...</p><p>ამჟამად ზაზა ნადირაძე ბელარუსში იმყოფება და ახალი სეზონისთვის ემზადება. მას ბრესტში შევეხმიანეთ.</p><p>- შარშანდელი სეზონი ოლიმპიადისშემდგომი პირველი წელი იყო და მინდოდა, საკუთარი თავი დამერწმუნებინა, რომ რიოს ოლიმპიადაზე უკეთ ასპარეზობა შემეძლო. - გვითხრა მან. - ვფიქრობ, რომ ეს მოვახერხე: სამ შეჯიბრებაში მოვსინჯე ძალები და ყველგან მედალი ავიღე - მსოფლიოს თასსა და ჩემპიონატზე, ასევე, ევროპის პირველობაზე.</p><p>ისე, მართალი გითხრათ, რაღაც ხინჯი მაინც დამრჩა გულში: როცა ოქროს უმიზნებ, ცხადია, მეორე ადგილი ვეღარ გაკმაყოფილებს. მსოფლიოზე ფინიშამდე 2-3 წამით ადრე დაღლა ვიგრძენი, ეს მცირე დრო კი საკმარისი აღმოჩნდა, რომ ბელარუს მსოფლიოს ჩემპიონ არტიომ კოზირს ჩემთვის გაესწრო. ვეცდები, დანაკლისი წლეულს ავინაზღაურო.</p><p><strong>- ბრესტში დიდი ხანია ემზადები?</strong></p><p>- საწვრთნელი შეკრება 5 იანვარს დამეწყო. საქართველოში ზამთრობით, სამწუხაროდ, სავარჯიშო პირობები არ გვაქვს. აქ ყოველმხრივ მიწყობენ ხელს. ადგილობრივი მწვრთნელების - იგორ და ოლეგ რადომსკების ხელმძღვანელობით დღეში ორჯერ ვმეცადინეობ დიდი დატვირთვით.</p><p>ამ ბაზაზე არის ნიჩბოსნობის სპეციალური ტრენაჟორები, ძალოსნობის დარბაზი და აუზი გამდინარე წყლით, სადაც ნავითაც ვვარჯიშობ. თუმცა ამჯერად ტექნიკაზე მეტ ყურადღებას გამძლეობას, ფიზიკური კონდიციების ამაღლებას ვუთმობ.</p><p><a href="http://lelo.ge/article/ნიჩბოსნობა-ზაზა-ნადირაძე-მიზანი-რეალობად-უნდა-ვაქციო-2632" target="_blank"><span style="color: #ff0000;"><strong>იხილეთ ინტერვიუს გაგრძელება Lelo.ge-ზე</strong></span></a></p>
შენი დროც მალე დადგება.მჯერა. პ.ს.ეს კოდი და შემდეგ ამოსული შეკითხვები რაღა ტაკიმასხარაობაა.მოაშორეთ რა!