<p>დღეს, 2 სექტემბერს, საქართველოს დედაქალაქში საზეიმოდ გაიხსნება მოჭადრაკეთა მსოფლიოს თასის მე-15 გათამაშება <br> დღეს, 2 სექტემბერს, საქართველოს დედაქალაქში საზეიმოდ გაიხსნება მოჭადრაკეთა მსოფლიოს თასის მე-15 გათამაშება. შეჯიბრებაში მთავარი პრიზისთვის 48 ქვეყნის 128 მოჭადრაკე იბრძოლებს, მათ შორის - მსოფლიო რეიტინგის ტოპ-25 დიდოსტატი.</p><p>ტურნირს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ისიც ანიჭებს, რომ მსგავს ასპარეზობაში პირველად მონაწილეობს მსოფლიოს მოქმედი ჩემპიონი <strong>მაგნუს კარლსენი</strong> (ნორვეგია). მისი კონკურენტები არიან მსოფლიოს ექსჩემპიონები - <strong>ვიშვანათან ანანდი </strong>(ინდოეთი), ვესელინ ტოპალოვი (ბულგარეთი), <strong>ვლადიმირ კრამნიკი</strong> (რუსეთი), ქალთა შორის მსოფლიოს ექსჩემპიონი <strong>ჰოუ იფანი</strong>, მოქმედი ჩემპიონი <strong>თან ჟონი </strong>(ორივე-ჩინეთი) და სხვები.</p><p>თასის გათამაშებაში საქართველოს სპორტულ ღირსებას დაიცავენ დიდოსტატები - <strong>ბაადურ ჯობავა, მიხეილ მჭედლიშვილი, ლევან ფანცულაია</strong> და<strong> ნანა ძაგნიძე</strong>.</p><p>ტურნირი, რომლის საპრიზო ფონდია მილიონ 600 000 დოლარი, ნოკაუტსისტემით შვიდ რაუნდად გაიმართება. პირველ ექვს ეტაპზე სასტუმრო "ჰუალინგ პრეფერანსის" დარბაზში მოჭადრაკეები ორ-ორ კლასიკურ პარტიას გაითამაშებენ. მატჩის ფრედ (1:1) დამთავრების შემთხვევაში მომდევნო წრეში გამსვლელის ვინაობას ტაიბრეიკი გამოავლენს.</p><p>პირველი რაუნდის პირველი პარტია 3 სექტემბერს გათამაშდება. 18 და 22 სექტემბერი დასვენების დღეებია. ოთხი პარტიისგან შემდგარ გადამწყვეტ შეხვედრას სასტუმრო "ბილტმორი" უმასპინძლებს. ტურნირში გამარჯვებული 120 000 დოლარით დაჯილდოვდება, ფინალში დამარცხებული კი 80 000 დოლარს მიიღებს.</p><p>ქართველი დიდოსტატები პირველ წრეში მეტოქეებს ასე დაუწყვილდნენ: ბაადურ ჯობავა-ივან სალგადო ლოპესი (ესპანეთი), ანიშ გირი (ჰოლანდია)-ნანა ძაგნიძე, ლევან ფანცულაია-იან-კშიშტოფ დუდა (პოლონეთი), ერნესტო ინარკიევი (რუსეთი)-მიხეილ მჭედლიშვილი.</p><p>(იბეჭდება მცირე ცვლილებით)</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>
ogafa
წარმატებები საქართველოს ნაკრებს :)
zviadi
ასეთი პრესტიჟული ტურნირის მასპინძლობა დიდი პატივია, ყოჩაღ! ისე ეს მაგნუს კარლსენი მეივეიზერთან საჩხუბრად ემზადებოდა მეგონა :)