<p>7 სექტემბერს მსოფლიოს თასის გათამაშების მეორე ეტაპის საპასუხო ორთაბრძოლები გაიმართა. <br> 7 სექტემბერს მსოფლიოს თასის გათამაშების მეორე ეტაპის საპასუხო ორთაბრძოლები გაიმართა.</p><p><strong>ბაადურ ჯობავა</strong> (2702) პირველ პარტიაში შავი ფიგურებით ჩინელ იუ იანს (2750) მე-18 სვლაზე დაუზავდა, გუშინ კი მათი პაექრობა 46-ე სვლამდე გაგრძელდა. თეთრი ფიგურებით ჩვენებური იყო, მაგრამ წარმატებას ვერ მიაღწია და დღეს მათ შორის უძლიერესს, როგორც პირველ რაუნდში, ტაიბრეიკი გამოავლენს.</p><p>დღევანდელმა ტაიბრეიკებმა სულ მესამე ეტაპის 22 წარმომადგენლის ვინაობა უნდა დაასახელოს. მათ შორის - ადიბანისა (ინდოეთი, 2670) და ევროპის ექსჩემპიონ იან ნეპომნიაშჩის (რუსეთი, 2741) წყვილში. მათი ორივე კლასიკური პარტია ყაიმით დასრულდა.</p><p>ჯერჯერობით ერთადერთი მსოფლიოს ჩემპიონი მაგნუს კარლსენი მიდის სრული სვლით - განვლილ ორ ტურში მან ოთხივე პარტია მოიგო. გუშინ მან ისევ აჯობა ალექსეი დრეევს (რუსეთი).</p><p>მაქსიმ ვაშიე-ლაგრავმა (საფრანგეთი, 2804) ბორის გრაჩევთან (რუსეთი, 2654) მეორე პარტია ზავით დაასრულა, მინი-მატჩში 1,5:0,5 გაიმარჯვა და მესამე რაუნდში გავიდა. მსოფლიოს ექსჩემპიონი ვიშვანათან ანანდი (ინდოეთი, 2794) კანადელ ანტონ კოვალიოვს (2649) დაუზავდა, 0,5:1,5 დამარცხდა და შეჯიბრებას გამოეთიშა.</p><p>ფავორიტთა უმრავლესობის განმეორებითი შეხვედრებიც მშვიდობიანად დასრულდა.</p><p>(იბეჭდება მცირე ცვლილებით)</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>