<p>30 ივლისიდან აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოში სტარტს აიღებს მსოფლიო თასის გათამაშება.</p><p>ასპარეზობა ქალთა და ვაჟთა შორის ოლიმპიური სისტემით გაიმართება და მისი საპრიზო ფონდი 2 500 000$-ს შეადგენს.</p><p>ქალთა შორის მსოფლიოს 103 უძლიერესი ქალი იასპარეზებს და მათ შორის 6 ქართველია.</p><p>1. ნანა ძაგნიძე (2511)</p><p>2. ბელა ხოტენაშვილი (2475)</p><p>3. ნინო ბაციაშვილი (2474)</p><p>4. მერი არაბიძე (2451)</p><p>5. ლელა ჯავახიშვილი (2439)</p><p>6. სალომე მელია (2377)</p><p>მაღალი რეიტინგიდან გამომდინარე, 5 ქართველი მოჭადრაკე მეორე წრიდან დაიწყებს ასპარეზობას. პირველ წრეში მხოლოდ სალომე მელია ითამაშებს და მისი მეტოქე ბრაზილიელი კატი ლიბრელატო (2182) იქნება.</p><p>ქალთა ტურნირის რეიტინგ-სიის ლიდერი სამეული შემდეგნაირად გამოიყურება:</p><p>ჟუ ვენჟუნი (2564); ალექსანდრა გორიაჩკინა (2557);</p><p>ჰამპი კონერუ (2553).</p><p>ვაჟთა შორის 206 მონაწილეა და საქართველოს სახელით 3 დიდოსტატი ითამაშებს:</p><p>ლევან ფანცულაია (2564)</p><p>მიხეილ მჭედლიშვილი (2561)</p><p>ლუკა პაიჭაძე (2531);</p><p>ქართველი მოჭადრაკეების მეტოქეები პირველ წრეში იქნებიან:</p><p>რინატ ჯუმაბალიევი (ყაზახეთი; 2589) - პაიჭაძე</p><p>ტომას ლაურასასი (ლიეტუვა; 2566) - მჭედლიშვილი</p><p>ფანცულაია - ჰარშა ბარაჰაკოტი (ინდოეთი; 2563)</p><p>ტურნირს განსაკუთრებულ ელფერს მატებს: მაგნუს კარლსენის (2835),</p><p>ჰიკარუ ნაკამურას (2787) და ფაბიანო კარუანას (2782) მონაწილეობა.</p><p>თითოეული მიკრო-მატჩი ორი პარტიისგან შედგება. ფრედ დასრულების შემთხვევაში შემდეგ წრეზე გასულის ვინაობა დამატებით ტაი-ბრეიქში გაირკვევა.</p><p>პირველი წრე - 30-31 ივლისი, 1-ელი აგვისტო;</p><p>მეორე წრე - 2-4 აგვისტო;</p><p>მესამე წრე - 5-7 აგვისტო;</p><p>დასვენების დღე - 8 აგვისტო;</p><p>მეოთხე წრე - 9-11 აგვისტო;</p><p>მეხუთე წრე - 12-14 აგვისტო;</p><p>მეექვსე წრე - 15-17 აგვისტო;</p><p>დასვენების დღე - 18 აგვისტო;</p><p>მეშვიდე წრე - 19-21 აგვისტო;</p><p>ფინალური მატჩი და მატჩი მესამე ადგილისთვის გაიმართება 22-24 აგვისტოს;</p><p>ასპარეზობის საზეიმო დახურვა - 24 აგვისტო.</p><p><strong>საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია</strong><br></p>