<p>საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ნინო სალუქვაძემ საქართველოს ტოკიოს 2020 წლის ოლიმპიური თამაშების პირველი ლიცენზია მოუტანა.</p><p>მსოფლიო თასის გათამაშებაში, რომელსაც პეკინი მასპინძლობს, ნინო სალუქვაძემ ფინალში იასპარეზა, სადაც 176.9 ქულით მე-5-მე-6 ადგილები დაიკავა. ეს ლიცენზიის მოსაპოვებლად საკმარისი გამოდგა.</p><p>ნინო სალუქვაძე 1988 წლიდან უცვლელად მონაწილეობს ოლიმპიურ თამაშებში და ქალთა შორის რეკორდსმენია. მის გარდა, ამდენ ოლიმპიადაზე მხოლოდ კანოისტ ჯოზეფა იდემ-გერინის (1984-2012) და ნიჩბოსან ლესლი ტომპსონს (1984-2000, 2008-2016) უასპარეზიათ.</p><p>აქვე შეგახსენებთ, რომ ნინო სალუქვაძე ერთადერთი ქართველია, რომელიც ყველა სინჯის ოლიმპიურ მედალს ფლობს. 1988 წელს, სეულში, ის ოქროს და ვერცხლს დაეუფლა, 2008 წელს კი - ბრინჯაოს.</p><p><p><p>2016 წელს, რიო-დე-ჟანეიროს ოლიმპიადაზე ნინო სალუქვაძემ შვილთან, ცოტნე მაჭავარიანთან ერთად იასპარეზა. თამაშების ისტორიაში ისინი პირველი დედა და ვაჟი არიან, რომლებმაც ერთ ოლიმპიურ თამაშებში მიიღეს მონაწილეობა.</p></p></p><p><p><p><strong>მომზადებულია sportstat.gov.ge-ს მიხედვით</strong></p></p><br></p>
დაამშვენებდა ნინოს კიდევ ერთი ოქროს მედალი!!! წარმატებები ტოკიოში!!!
ყოჩაღ ნინო!!!