<p>ბელარუსის ნაკრებისა და სანკტ-პეტერბურგის "სპარტაკის" კალათბურთელმა ნიკიტა მეშირიაკოვმა ქვეყნის პრეზიდენტი ალეკსანდ ლუკაშენკო მკაცრად გააკრიტიკა და ბუნებრივია, საპასუხო რეაქციამაც არ დააყოვნა.</p><p><p><p>კალათბურთელის აღშფოთება პრეზიდენტობის ბანკირი კანდიდატის, ვიქტორ ბაბარიკოსა და მისი შვილის დაკავებამ გამოიწვია.</p></p></p><p><p><p>"თამაში წესების გარეშე... კანდიდატებს ციხეში სვამენ, ადამიანებს პირს უქოლავენ. ეს მომავლის ბელარუსი არ არის. ალეკსანდრ გრიგორის ძევ, თქვენ ჩემი პრეზიდენტი არ ხართ." - დაწერა კალათბურთელმა "ტვიტერში".</p></p></p><p><p><p>სპორტსმენს კი ბელარუსის კალათბურთის ფედერაციის პრეზიდენტის მოადგილე მაქსიმ რიჟენკოვმა უპასუხა:</p></p></p><p><p><p>"სპორტი მძიმე შრომას გულისხმობს. ყველას რომ აჯობო, ამისათვის ტიტანური მუშაობაა საჭირო. თქვენ ქვეყნის სახელით გამოდიხართ, თქვენი გამარჯვებები ხალხს ახარებს და კარგად უნდა გესმოდეთ, რომ სოციალური პასუხისმგებლობა გაგაჩნიათ.</p></p></p><p><p><p>ქვეყნის მთავრობა თვითრეალიზაციის უამრავ საშუალებას გაძლევთ. ბელარუსში არის ყველა თანამედროვე პირობა, ჩვენი ინფრასტრუქტურა ბევრი სახელმწიფოსთვის საოცნებოა.</p></p></p><p><p><p>თქვენ არც ფინანსური და არც სხვა ტიპის პრობლემები არ გაგაჩნიათ და ეს იმ პოლიტიკის დამსახურებაა, რასაც ჩვენს ქვეყანაში აწარმოებენ.</p></p></p><p><p><p>სწორედ ამ თემაზე დაფიქრებისკენ მოვუწოდებ ზოგიერთ მოქმედ და ყოფილ სპორტსმენს. მინდა, სანამ იმ საკითხებზე დაიწყებენ საუბარს, რაზე წარმოდგენაც არ აქვთ", - განაცხადა რიჟენკოვმა.</p></p></p><p><p><p>18 ივნისს ბელარუსის პრეზიდენტობის კანდიდატი ვიქტორ ბაბარიკო შვილთან ერთად დააკავეს. დაკავების მიზეზი კი კანონსაწინააღმდეგო მოქმედებათა ორგანიზება, მოწმეებზე ზეგავლენის მოხდენა, წარსულში ჩადენილი დანაშაულების დამალვის მცდელობა და საეჭვო ანგარიშებიდან დიდი თანხის მოხსნა იყო.</p></p></p><p><p><p>კალათბურთელი კი ეროვნულ ნაკრებში არ გამოიძახეს.</p></p></p><p><p><p><strong>მომზადებულია ex-press.by-ს მიხედვით</strong></p></p> <p><p> <p><p></p></p><br></p>