<p>თბილისის ჭადრაკის სასახლეში დასრულდა ლეგენდარული ქართველი ჩემპიონის, მაია ჩიბურდანიძის თასის გათამაშება.</p><p>ასპარეზობა შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად ჩატარდა სწრაფ ჭადრაკში.</p><p>თასის გათამაშება ორ ტურნირად: ქალთა და ვაჟთა შორის გაიმართა.</p><p>ვაჟთა შორის 44 მოჭადრაკე ასპარეზობდა, მათ შორის, საქართველოს ნაკრების წევრები და ქვეყნის ჩემპიონები სხვადასხვა წლებში, საერთაშორისო დიდოსტატები: ბაადურ ჯობავა, გიგა ყუფარაძე, ლევან ფანცულაია, თორნიკე სანიკიძე და მერაბ გაგუნაშვილი.</p><p>ქალთა შორის 29 მოჭადრაკე მონაწილეობდა, მათ შორის, ევროპის 2023 წლის ჩემპიონი, მსოფლიოს გუნდური ჩემპიონატის (2015;2023 წწ) გამარჯვებული მერი არაბიძე, 2008 წლის მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადის გამარჯვებული სოფიკო ხუხაშვილი.</p><p>ორივე ტურნირი საკმაოდ საინტერესოდ და დაძაბულ რეჟიმში მიმდინარეობდა.</p><p>ვაჟთა შორის 9-იდან 7,5 ქულით ერთპიროვნულად გაიმარჯვა ბაადურ ჯობავამ, ნახევარი ქულით ნაკლები დააგროვა მეორე საპრიზო ადგილზე გასულმა ლევან ფანცულაიამ.</p><p>6,5-6,5 ქულით III-VII ადგილები გაიყვეს და დამატებითი მაჩვენებლებით შემდეგნაირად განაწილდნენ:</p><p>3.გიგა ყუფარაძე;</p><p>4.თორნიკე სანიკიძე;</p><p>5.ნიკოლოზ პეტრიაშვილი;</p><p>6.დავით ნემსაძე;</p><p>7.აკაკი ყალიჩავა;</p><p>ქალთა შორის 7-7 ქულით, ორმა ინგამ: ხურცილავამ და ჭარხალაშვილმა გაინაწილა პირველობა. დამატებითი მაჩვენებლებით მაიას თასის გამარჯვებულის ტიტული ხურცილავამ მოიპოვა.</p><p>ნახევარი ქულით ნაკლები დააგროვეს და კოეფიციენტების ცხრილით შემდეგნაირად განლაგდნენ:</p><p>3.მერი არაბიძე</p><p>4.სოფიკო ხუხაშვილი</p><p>საპრიზო მეხუთე ადგილის მფლობელიც დამატებითი მაჩვენებლების ცხრილმა გამოავლინა.</p><p>6-6 ქულით V-VII ადგილები გაინაწილეს:</p><p>5.მარიამ ჯანიაშვილი</p><p>6.ლილე ქორიძე</p><p>7.ალექსანდრა ვახანია</p><p>ასპარეზობაზე დაწესებული იყო საპრიზო ფონდი 7 300 ლარის ოდენობით, რომელიც ქალთა და ვაჟთა ტურნირებში შემდეგნაირად განაწილდა:</p><p>I ადგილი - 1 300 ლარი</p><p>II ადგილი - 900 ლარი</p><p>III ადგილი - 700 ლარი</p><p>IV ადგილი - 500 ლარი</p><p>V ადგილი - 250 ლარი</p><p>წყარო: <strong>საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია</strong><br></p>
???
საპრიზო თანხები ხომ დაბეგრეთ 20% - ით?