<p>საქართველოს სუპერლიგის მოქმედი ჩემპიონი “ქუთაისი 2010” დღეს ფიბა ევროპის თასის გათამაშებაში ჩაება. ეს გახლავთ იმერული კლუბის მეორე, ხოლო ქართული კლუბებისთვის ზედიზედ მესამე ევროსეზონი. შარშანწინ თსუ, ხოლო ბოლო 2 სეზონია, ქუთაისი ფიბა ევროპის თასზე ასპარეზობს, რაც მისასალმებელი ამბავია და უკვე ტრადიციად დამკვიდრდა: საქართველოს ჩემპიონი ჩემპიონთა ლიგის საკვალიფიკაციოში ასპარეზობს და ჯგუფურ ეტაპზე ვერმოხვედრის შემდეგ ფიბა ევროპის თასზე ინაცვლებს.</p> <p> </p> <p>ქუთაისელებმა საკვალიფიკაციოში ტურნირის პირველ წრეში ბოლო წამებზე, ბრძოლაში წააგეს სლოვაკურ ლევიცესთან და ფიბა ევროპის თასის გათამაშების E ჯგუფში მოხვდნენ, სადაც მეტოქეებად ესპანური “ბილბაო”, ბერძნული “პერისტერი” და ჩეხური “ბრნო” ჰყავთ. სულ 10 ჯგუფია და მომდევნო, მეორე ეტაპზე ჯგუფის გამარჯვებულები და 6 საუკეთესო მეორეადგილოსანი გადიან.</p> <p> </p> <p>ქუთაისელებს სავარაუდოდ გაუჭირდებათ ჯგუფიდან გასვლა, რადგან პირველივე ტურში საშინაო მატჩი უშუალო კონკურენტთან – ჩეხურ ბრნოსთან წააგეს. შეხვედრა თბილისის ოლიმპიურ სასახლეში იმ მიზეზით გაიმართა, რომ ქუთაისის დარბაზი არაა მზად, საერთაშორისო მოთხოვნები დააკმაყოფილოს და ახლა სწორედ ამ მიზნით იქ სარეკონსტრუქციო სამუშაოები მიმდინარეობს. სავარაუდოდ, ამ ევროსეზონში ვეღარ მოესწრება, თუკი ქუთაისი ჯგუფიდან არ გავიდა, რადგან დარბაზის ხელახალი გახსნა მიმდინარე წლის ბოლოსთვის იგეგმება, როცა ფიბა ევროპის თასის პირველი ჯგუფური ეტაპი დასრულებული იქნება. </p> <p> </p> <p>რაც შეეხება მატჩს – ბრნომ დამაჯერებელი გამარჯვება მოიპოვა – 84:66. სტუმრებმა შეხვედრა თავიდანვე უპირატესობით დაიწყეს და პირველ მეოთხედი 7-ქულიანი სხვაობით მოიგეს. მეორე პერიოდში ქუთაისელებმა ბრნოს ამერიკელ ლეგიონერს, ჯეიკობ გროუვსს ვერაფერი მოუხერხეს, თავის მხრივ ქართულ გუნდს შეტევაში თამაში აღარ გამოსდიოდა. ჩეხებმა პირველი ტაიმი 17 ქულით მოიგეს. მატჩს ინტრიგა მესამე მოეთხედში დაეკარგა, როცა ბრნოს უპირატესობამ 29 ქულია გახდა.</p> <p> </p> <p>შეხვედრის საუკეთესო მექულე ზემოთხსენებული გროუვსი გახდა, რომელმაც 33 ქულა და 7 მოხსნა მიითვალა, ასევე მის ანგარიშზე 8-იდან 4 ჩაგდებული სამქულიანი გახლდათ. ქუთაისელთა მხრიდან დეტრიკ ბრაუნინგმა კარგად კი დაიწყო, მაგრამ მხოლოდ 16 ქულის დაგროვება შეძლო. შედეგიანობის მხრივ ნიკოლოზ დარბაიძე გამოირჩა, რომელმაც 18 ქულა ჩააგდო.</p> <p> </p> <p>ქუთაისური გუნდი ფიბა ევრპის თასზე მეორე შეხვედრას 22 ოქტომბერს, ბერძნულ პერისტერის წინააღმდეგ სტუმრად ჩაატარებს. სხვათა შორის, დღეს ბერძნულმა კლუბმა ესპანეთში იმარჯვა. პერისტერიმ ბილბაო დაძაბულ ბრძოლაში – 84:81 დაამარცხა.</p> <p> </p> <p><strong>GBF.GE</strong></p>
რატომღაც,რომ მოეგო?!
ამათი საცოდაობის ყურება გვაკლდა სრული ბედნიერებისთვის და ეს ოცნებაც აგვიხდა,ელემენტარული თავმოყვარეობა ხომ უნდა ქონდეს გუნდის ხელმძღვანელობას რომ ამ გუნდით სულ მცირე სირცხვილია ევროსარბიელზე გასვლა, ფეხბურთის გუნდების არ იყოს სად პოულობთ ამ ლეგიონერებს ბურთი კომში რომ გონიათ