<p>ამ დღეებში 25 წლის გორელმა მოჭიდავემ დავით კარბალაშვილმა (90 კგ) კორეულ ჭიდაობა "სირიმში" მსოფლიოს ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა <br> ამ დღეებში 25 წლის გორელმა მოჭიდავემ <strong>დავით კარბალაშვილმა</strong> (90 კგ) კორეულ ჭიდაობა "სირიმში" მსოფლიოს ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა.</p><p>შეჯიბრებას ქ. ფრანკფურტმა (გერმანია) უმასპინძლა 18 ქვეყნის სპორტსმენთა მონაწილეობით. სირიმი კორეელთა ჭიდაობის ეროვნული სახეობაა და მისი ისტორია საუკუნეებს ითვლის.</p><p>ნიშანდობლივია, რომ კარბელაშვილი მეორე ევროპელი სპორტსმენია, რომელმაც მსოფლიოს ჩემპიონობის მოპოვება შეძლო. მის გარდა ფრანკფურტში საქართველოდან კიდევ ორი მონაწილე ასპარეზობდა.</p><p><strong>გიორგი კობერიძე</strong> (105 კგ) მესამე ადგილზე გავიდა, ხოლო <strong>სალომე აბაშიძე</strong> (60) მეხუთეზე დარჩა.</p><p>ასპარეზობა იმართება ქვიშით დაფარულ დაახლოებით 7 მ გარშემოწერილობის სარბიელზე.</p><p>მეტოქეებს შემორტყმული აქვთ ქამრები წელსა და მარჯვენა ფეხზე. შეხვედრის სტარტზე ისინი დგებიან მუხლებზე და მეტოქეს ქამრებში ავლებენ ორივე ხელს.</p><p>ასეთი სასტარტო პოზიციის შემდეგ, მსაჯის სასტვენზე მოჭიდავეები ფეხზე დგებიან და იწყება შერკინება. გამარჯვებულად ცხადდება სპორტსმენი, რომელიც მოწინააღმდეგეს წააქცევს, ან თუნდაც მუხლს დაადებინებს არენაზე.</p><p><em></p><p>"მოწვევა ჩემს სახელზე ამ სახეობის საქართველოს ფედერაციაში მოვიდა და შეჯიბრებაზე ორგანიზატორთა ხარჯებით გავემგზავრეთ.</p><p>პირველ შეხვედრაში ჩინელი სპორტსმენი არ გამომიცხადდა, შემდეგ ეტაპზებზე ინდოელ და ფინელ მოჭიდავეებს ვძლიე, ხოლო ფინალში ესტონელს ვაჯობე.</p><p>მინდა აღვნიშნო, რომ სირიმი რთული ჭიდაობაა. კორეელები ზრუნავენ მის პოპულარიზაციაზე და ნებისმიერი ჩემპიონით ამაყობენ.</p><p>მსოფლიოს ჩემპიონატი ყოველწლიურად იმართება. ახლა მიწვეული ვარ კორეაში, ამ სახეობისთვის მეტად სერიოზულ შეჯიბრებაზე. იქ გამარჯვება არანაკლებ პრესტიჟულია"</em> - გვითხრა დავით კარბელაშვილმა.</p><p>დავამატებთ, რომ ეს გორელი ფალავანი სამბოში მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონია ახალგაზრდებს შორის, ხოლო დიდებში ევროპის ვიცე-ჩემპიონია.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>