<p>ელიტურ, პირველ დივიზიონში მოასპარეზე გუნდები მომდევნო სეზონისთვის თადარიგს წინდაწინ იჭერენ <br> საფრანგეთის სარაგბო ჩემპიონატის დასრულებამდე ჯერ კიდევ დიდი დრო რჩება, თუმცა ელიტურ, პირველ დივიზიონში მოასპარეზე გუნდები უკვე მომდევნო სეზონისთვის თადარიგს წინდაწინ იჭერენ.</p><p>უკვე ვწერდით, რომ შესაძლოა ფრანგული გრანდი "ტულონი" დატოვოს და ინგლისში გადაბარგდეს პირველხაზელი <strong>ლევან ჩილაჩავა</strong>. მას ორი ვარიანტი აქვს, "გლოსტერი" ან "ვორსტერი".</p><p>ასევე სავარაუდოა, რომ საფრანგეთის ჩემპიონის, "კასტრის" რიგებს დატოვებს შერკინების კიდევ ერთი ქართველი ბურჯი <strong>ანტონ ფეიქრიშვილი</strong>. მის მომავალ გუნდად პარიზული "მეტრო რასინგი" სახელდება, სადაც საქართველოს ნაკრების მორკინალი <strong>დავით ხინჩაგიშვილი</strong> თამაშობს.</p><p>საკმაოდ ცუდი ინფორმაცია გავრცელდა მეორე დივიზიონში მოასპარეზე ქართველ მორაგბეთა ორ გუნდთან დაკავშირებით.</p><p>საფრანგეთის რაგბის ნაციონალური ლიგის საფინანსო კომიტეტმა ბიუჯეტში დარღვევები აღმოუჩინა <strong>ბექა შეყლაშვილის</strong> "ბეზიეს" და <strong>კახაბერ კობერიძის</strong>, <strong>ალექსანდრე თოდუას</strong>, <strong>ვახტანგ მაისურაძის</strong>, <strong>ვახტანგ ახობაძის</strong>, <strong>გიორგი თეთრაშვილისა</strong> და <strong>ხვიჩა ბუჯიაშვილის</strong> "ალბის".</p><p>საფინანსო კომიტეტმა ორივე მათგანი დასაჯა. "ალბის" 10 ათასი ევროს გადახდა დააკისრა და სატურნირო ცხრილში ოთხი ქულა დააკლო.</p><p>"ბეზიეს" კი გადასახდელი 30 ათასი ევრო ექნება და ორი ქულა დააკლდება. ეს გარემოება ისედაც მძიმე მდგომარეობაში მყოფ გუნდებს ცხოვრებას კიდევ უფრო ურთულებს.</p><p>ისინი სატურნირო ცხრილის მეორე ნახევარში იმყოფებიან და დივიზიონში ადგილის შენარჩუნებისთვის იბრძვიან.</p><p>აღსანიშნავია, რომ "ალბის" შემადგენლობაში სამ ტურზე მეტია ქართველი მორაგბეები განაცხადში ვერ ხვდებიან. გამორიცხული არ არის, ეს გუნდში არსებულ ფინანსურ პრობლემებთან იყოს დაკავშირებული.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>