<p>მესტიაში საქართველოს სამთო-მოთხილამურეები 27 დეკემბერს ახალ სეზონს ოფიციალურად გახსნიან <br> მესტიაში საქართველოს სამთო-მოთხილამურეები 27 დეკემბერს ახალ სეზონს ოფიციალურად გახსნიან - ჰაწვალის ტრასაზე, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინიციატივით, თედო ჯაფარიძის სახელობის შეჯიბრება გაიმართება.</p><p>მთავარი პრიზისთვის პროფესიონალი მოთხილამურეები იასპარეზებენ, შემდეგ სარბიელი მოყვარულ და ვეტერან სპორტსმენებს დაეთმობათ. რაც შეეხება 2014-15 წლების საქართველოს თასის გათამაშებას, სათხილამურო სპორტის ფედერაციამ გამარჯვებულის გამოსავლენად ხუთი ეტაპი დაგეგმა: 27-28 დეკემბერს პირველ ეტაპს მესტია უმასპინძლებს, 17-18 იანვარს - მეორე, 31 იანვარსა და 1-ელ თებერვალს მესამე ეტაპი ბაკურიანში გაიმართება, ბოლო ორი ეტაპი 6-7 და 27-28 მარტს გუდაურში ჩატარდება.</p><p>მართალია, სამთო-სათხილამურო სეზონი საქართველოში, როგორც აღვნიშნეთ, ოფიციალურად ხვალ გაიხსნება, მაგრამ ჩვენი სპორტსმენები უკვე კარგა ხანია ევროპაში არიან და მნიშვნელოვანი ტურნირებისთვის ემზადებიან. ნაკრების წევრები - ჯაბა გელაშვილი, ალექსი ბენიაიძე, სოსო ჯაფარიძე და ნიკოლოზ კოზანაშვილი ავსტრიის ქალაქ ჰინტერტუქსში სავარჯიშოდ ჯერ კიდევ 23 ნოემბერს ჩავიდნენ.</p><p>მათი ორიენტირია მსოფლიოს ჩემპიონატი, რომელსაც გაისად ამერიკის შეერთებული შტატები უმასპინძლებს. ჩვენმა ბიჭებმა საერთაშორისო სათხილამურო ფედერაციის ეგიდით გამართულ ერთ შეჯიბრებაშიც მოასწრეს თავის გამოჩენა - იტალიის ზამთრის კურორტ სექსტენ-კრაუსბერგპასში, იუნიორთა ტურნირზე სლალომში ნიკოლოზ კოზანაშვილმა მესამე ადგილი დაიკავა. მას ავსტრიელმა ტობიას ერლერმა და იტალიელმა დომინიკ კუეჩმა გაუსწრეს. სოსო ჯაფარიძეს მეექვსე ადგილი ხვდა.</p><p>ორიოდე დღის წინ იტალიურ ალტა ბადიაში, მსოფლიოს თასზე გიგანტურ სლალომში ცდიდა ძალებს ალექსი ბენიაიძე, მაგრამ ჩვენებურმა პირველი დისტანცია ვერ ჩაამთავრა და შეჯიბრებას გამოეთიშა.</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>