<p>პრაღის "სლავიას" 25 წლის ნახევარმცველმა საქართველოს ნაკრების ავსტრიასთან ჩატარებული შეხვედრა შეაფასა <br> საქართველოს ეროვნული ნაკრების 25 წლის ნახევარმცველმა <strong>ლევან ყენიამ </strong>ტრავმის გამო ავსტრიასთან საკვალიფიკაციო დაპირისპირება გამოტოვა.</p><p>ყენია მნიშვნელოვანი ფეხბურთელია ნაკრებისთვის, რომელსაც მალე ორი ურთულესი გასვლითი შესარჩევი მატჩი ელის. ყენიასგან ყოველთვის მეტს ველით. მას ერთი პასით შეუძლია მოწინააღმდეგის მთელი დაცვის "მოჭრა", შეუძლია გოლის გატანა, ბურთის დაჭერა...</p><p>გუშინ "ლელო" პრაღის "სლავიას" შუახაზელს ჩეხეთში დაუკავშირდა და ინტერვიუ სთხოვა.</p><p><strong>- უპირველეს ყოვლისა, ტრავმაზე უნდა გკითხოთ. როგორაა თქვენი ჯანმრთელობის მდგომარეობა?</strong></p><p>- ახლა უკეთ ვგრძნობ თავს. კუნთი მქონდა გაწყვეტილი და ამან არ მომცა საშუალება, ავსტრიასთან შეხვედრაში მეთამაშა. 4-5 დღეში სრულად დავიტვირთები. პრობლემა მოგვარებულია.</p><p><strong>- ფაქტია, "სლავიამ" სეზონი მაინცდამაინც კარგად ვერ დაიწყო...</strong></p><p>- კი, არცთუ კარგად დავიწყეთ სეზონი. მთავარი მწვრთნელი გუნდიდან გაუშვეს. ახლა "სლავიას" იაროსლავ შილჰავი ხელმძღვანელობს. ვნახოთ, რა იქნება. ფაქტია, გუნდს ძალიან სერიოზული მიზნები აქვს ჩეხეთის ჩემპიონატში.</p><p><strong>- ცალკე უნდა გკითხოთ ევროპალიგაზე გუნდის ასპარეზობასთან დაკავშირებით...</strong></p><p>- პირველი ორი რაუნდი კარგად ჩავატარეთ, მაგრამ პლეი ოფში "ანდერლეხტმა" გვაჯობა. ძლიერი გუნდია. მართლა გვაჯობეს, ვერაფერს ვიტყვი. არადა, გუნდის მიზანი ევროპალიგის ჯგუფში მოხვედრა იყო... სამწუხაროდ, ეს ვერ მოხერხდა.</p><p><strong>- ნახავდით ავსტრიასთან მატჩს. რა შთაბეჭდილება დაგრჩათ?</strong></p><p>- როგორც ყოველთვის: მომენტებში კარგად გამოვიყურებით, მომენტებში კი კონცენტრაციას ვკარგავთ. სამწუხაროდ, ეს ყოველთვის ძვირად გვიჯდება...</p><p><a href="/fexburti/qarthuli-fekhburthi/erovnuli-nakrebi/96044-saqarthvelo-avstria-12-batono-vais-khandakhan-thavi-sifrthkhilesac-stkiva-video.html" target="_blank"><span style="color: #0000ff;">- საქართველო-ავსტრია 1:2 - ბატონო ვაის, ხანდახან თავი სიფრთხილესაც სტკივა! [VIDEO]</span></a></p><p><strong>- მაინც, როგორი ფეხბურთის მიმდევარია ვლადიმირ ვაისი, რას ითხოვს ვარჯიშებზე?</strong></p><p>- შემტევი ფეხბურთი უყვარს. არ უყვარს, როცა ვინმე ზედმეტად "ათრევს" ბურთს. სულ გვეუბნება, რომ წინ გავაკეთოთ პასი და რაც შეიძლება ნაკლები შეხებით ვითამაშოთ.</p><p><strong>- მალე ორი უმძიმესი გასვლითი მატჩი ელის ნაკრებს...</strong></p><p>- მართლაც, ძალიან რთული თამაშები გველის და იმედია, კარგ ფორმაში შევხვდებით უელსსა და ირლანდიასთან მატჩებს.</p><p>(იბეჭდება მცირე ცვლილებით)</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>