<p>რამდენიმე დღე რჩება მსოფლიო თასის ეტაპამდე, რომელიც ბაკურიანში, საერთაშორისო სათხილამურო ფედერაციის ეგიდით ტარდება.</p><p>26, 27 და 28 თებერვალს სკი-ქროსის, ხოლო 3,4 და 5 მარტს - სნოუბორდ ქროსის მსოფლიო თასის ეტაპები გაიმართება.</p><p>ორივე ღონისძიებისთვის სპორტსმენების რეგისტრაცია დასრულებულია. წელს ბაკურიანს 134 უცხოელი სპორტსმენი ეწვევა 15 ქვეყნიდან (იაპონია, აშშ, ბრიტანეთი, ესპანეთი, საფრანგეთი, იტალია, ჩეხეთი, გერმანია, კანადა, ჰოლანდია, შვეიცარია, სამხრეთი კორეა, ავსტრია, ავსტრალია, არგენტინა).</p><p>წლევანდელი შეჯიბრება განსაკუთრებული იქნება, რადგან ისტორიაში პირველად და თანაც საქართველოში, სკი კროსის შერეული ნაკრების გუნდური დაშვება ჩატარდება. სკი-ქროსის შერეული ნაკრების შეჯიბრებაში თითო გუნდიდან 1 გოგო და 1 ბიჭი იქნება ტრასაზე.</p><p><img src="pictures/artimages/original/5edac3203c8ee7e90856b1b0062a6cd1.jpg" border="0" alt="Sportall.Ge" title="ბაკურიანის მსოფლიო თასის ეტაპებისთვის რეგისტრაცია დასრულებულია" width="450" height="300" style="border: 0px;" /></p><p>არანაკლებ სანახაობრივია სნოუბორდ კროსის შეჯიბრება, სადაც ასევე 4 სპორტსმენი ერთდროულად აიღებს სტარტს და ფინიშის ხაზის უმოკლეს დროში გადაკვეთას შეეცდება.</p><p>თვეზე მეტია, ბაკურიანში, სათხილამურო ფედერაციის წარმომადგენლების და მთის კურორტების განვითარების კომპანიის ჩართულობით, მოსამზადებელი სამუშაოები - ტრასების გაწმენდა და ხელოვნური გათოვლიანება მიმდინარეობს. ბაკურიანში უკვე იმყოფებიან უცხოელი სპორტსმენები და FIS-ის დელეგატები. მათი მეთვალყურეობით ხდება ტრასის ფინალური ინსპექტირება.</p><p>"უკვე მეორეჯერ ვარ საქართველოში. მიხარია აქ დაბრუნება. ძირითადი სამუშაოები დასრულებულია. ყველა მოტივირებულია, ტრასები კარგ მდგომარეობაშია. სიხარულით ველოდებით ბაკურიანში 2021 წლის მსოფლიო თასის ეტაპების დაწყებას", - პასკალ პერიე, FIS-ის ტექნიკური დელეგატი.</p><p><img src="pictures/artimages/original/0044f7fb2849cd3bd7d9569c03e2a985.jpg" border="0" alt="Sportall.Ge" title="ბაკურიანის მსოფლიო თასის ეტაპებისთვის რეგისტრაცია დასრულებულია" width="450" height="300" style="border: 0px;" /></p><p>წლევანდელ მნიშვნელოვან და სანახაობრივ ღონისძიებებზე გულშემატკივრები და ამ სპორტის მოყვარულები დასწრებას ვერ შეძლებენ. ყველა ღონისძიება FIS-ის მიერ შემუშავებული COVID-19 პროტოკოლის, წესებისა და რეგულაციების მკაცრი დაცვით ჩატარდება.</p><p>ყოველი დღის შეჯიბრების პირდაპირი ტრანსლირება მოხდება "ევროსპორტის", "ევრონიუს ჯორჯიის" და "სილქ უნივერსალის" მეშვეობით.</p><p>საქართველოს სათხილამურო ფედერაციის გენერალური სპონსორი და მხარდამჭერი კომპანია "სილქნეტია".</p><p><strong>R</strong><br></p>