<p>პარიზის 2024 წლის ოლიმპიურ თამაშებზე დღეს ხუთი ქართველი სპორტსმენი იასპარეზებს. დღევანდელ თამაშებზე ძიუდოისტი გურამ თუშიშვილი (100+კგ), ტყვიის მსროლელი ნინო სალუქვაძე, ძიუდოისტი სოფიო სომხიშვილი (+75 კგ), მძლეოსანი ლიკა ხარჩილავა და ბატუტზე ხტომაში ლუბა გოლოვინა იასპარეზებენ.</p><p>ამ დროისთვის საქართველოს სამი მედალი აქვს. ძიუდოისტი ლაშა ბექაური ორგზის ოლიმპიური ჩემპიონი გახდა. მან ფინალში იაპონელი სანშირო მურაო დაამარცხა და საქართველოს ნაკრებს პირველი ოქროს მედალი მოუტანა. საქართველოს ნაკრებს პარიზის ოლიმპიადაზე ვერცხლის მედალი მსოფლიოს სამგზის ჩემპიონმა ტატო გრიგალაშვილმა მოუტანა. ამასთან, ვერცხლის მედალს დაეუფლა ქართველი ძიუდოისტი (100 კგ) ილია სულამანიძე.</p><p>ცნობისთვის, ზაფხულის 33-ე ოლიმპიურ თამაშებში საქართველოდან სპორტის 10 სახეობაში (ბატუტზე ხტომა, ბერძნულ-რომაული სტილით ჭიდაობა, თავისუფალი სტილით ჭიდაობა, კრივი, მძლეოსნობა, ტყვიის სროლა, ფარიკაობა, ცურვა, ძალოსნობა, ძიუდო) 28 სპორტსმენი ასპარეზობს.</p><p>წყარო: <strong>ინტერპრესნიუსი</strong><br></p>
გუნდურის ოქრო, პირადის ჩათვლაში არ შედის, ასე, რომ რინერი მესამე ოქროს უმიზნებს და ამასთანავე, პირადში ორი ბრინჯაოც აქვს.
ენცო
თუშა დღეს შენს წინაღმდეგაა სრულიად ძიუდოს სამყარო ,გფარავდეს ღმერთი . პ.ს რინერი სანამ წავა მსოფლიოს დაამახსოვრე შენი თავი.დიდება ღმერთს.
თუშიშვილი თბილისის დროით იწყებს დაახლოენბით 1:18
დღეს მთელი მსოფლიოს და განსაკუთრებით ძიუდოს სამყაროს ყურადღება რინერი -თუშიშვილის მეოთხედ ფინალისკენაა მიპყრობილი ,დღეს გაირკვევა ( თუ გარკვეული არაა უკვე ) დიდი ალბათობით მრავალ საუკუნოვანი რეკორდი დამყარდება თუ არა მეოთხე ოლიმპიურ ოქროს უმიზნებს ტედი რინერი ,და თუშამ თუ შეძლო ამ საყაროს დამარცხება ,რომც არ გახდეს ოლიმპიური ჩემპიონი ისიც სამუდამოდ დარჩება ისტორიაში ყოველ შემთხვევაში ძიუდოს სამყაროში ,თუშა აბა შენ იცი გაითავისე ეს ყველაფერი გფარავდეს ღნერთი.
4-ში გავიგებთ ბრინჯაო იქნება თუ არა :)) თუ თუ ბრინჯაო არ იქნა, დანარჩენს მერე გავიგებთ :))
3 არა 4 მედალი თუმცა მეოთხე ჯერ გაურკვეველი სინჯისაა, მოკრივემ მინიმუმ ბრინჯაო გაინაღდა ნახევარფინალით, 4 ში გავიგებთ ვერცხლი იქნება თუ ოქრო