<p>კუნძულ კრეტაზე 6 ნოემბერს მოჭადრაკეთა ევროპის გუნდური ჩემპიონატი დამთავრდა, რომელშიც ქალ-ვაჟთა 72 ნაკრები მონაწილეობდა <br> კუნძულ კრეტაზე 6 ნოემბერს მოჭადრაკეთა ევროპის გუნდური ჩემპიონატი დამთავრდა, რომელშიც ქალ-ვაჟთა 72 ნაკრები მონაწილეობდა.</p><p>შვეიცარიული სისტემით ცხრა ტური გათამაშდა. ბოლო ტურის წინ ერთადერთი რუსეთის ქალთა გუნდი იყო მშვიდად, რადგან 8 ტურის შემდეგ 15 ქულით სხვებისთვის მიუწვდომელი გახდა.</p><p>12-12 ქულით მეორე-მესამე ადგილებს საქართველო და პოლონეთი ინაწილებდნენ, ხოლო მათ თითო ქულით სომხები და უკრაინელები ჩამორჩებოდნენ.</p><p>გუშინ ქართველმა დიდოსტატმა ქალებმა მედლის მოპოვების შანსი გამოიყენეს - დაამარცხეს იტალიის ნაკრები 3.5:0.5 და 14 ქულით მეორე ადგილზე გავიდნენ. <strong>ნანა ძაგნიძე</strong> პირველ დაფაზე ოლგა ზიმინას დაუზავდა, ხოლო <strong>ნინო ბაციაშვილმა</strong>, <strong>ბელა ხოტენაშვილმა</strong> და <strong>სალომე მელიამ</strong>, შესაბამისად, ელენა სედინა, დესი დი ბენედეტო და თეა გუესი დაამარცხეს.</p><p>პოლონეთის ნაკრებმა რუმინეთთან წააგო - 1:3. რუსეთმა საბოლოოდ 18 შესაძლებლობიდან 17-ით მოიპოვა ჩემპიონობა. ბრინჯაოს მედლებს უკრაინელები დაეუფლნენ.</p><p>დაფების მიხედვით ქართველ დიდოსტატ ქალთა მონაგარი ასეთია: ნანა ძაგნიძე - 4.5 (8 პარტიიდან), ნინო ბაციაშვილი - 5 (8), ბელა ხოტენაშვილი - 6.5 (8), ლელა ჯავახიშვილი - 4.5 (7), სალომე მელია - 4.5 (5). ხოტენაშვილმა - 14, მელიამ კი 10 სარეიტინგო პუნქტი დაიმსახურა.</p><p>ვაჟთა ტურნირის ბოლო დღეს საქართველოს ნაკრებმა კარი გაიჯახუნა - ფინეთის ნაკრებს მინიმალური ანგარიშით - 2.5:1.5 სძლია (ტომი ნიბაკი-ბაადურ ჯობავა 1:0, მიკა კარტენენი-მიხეილ მჭედლიშვილი 0:1, ვილკა სიპილია-დავით ჯოჯუა 0:1, კალე ნეიმი-ლუკა პაიჭაძე 0.5:0.5) და 9 გუნდური ქულით მე-19 ადგილი დაიკავა, არადა, საშუალო რეიტინგით მე-13 ადგილზე იყო.</p><p>ნაკრების წევრთა წვლილი: ბაადურ ჯობავა - 2.5 (7), მიხეილ მჭედლიშვილი - 3.5 (7), ლევან ფანცულაია - 5 (7), დავით ჯოჯუა - 4 (8), ლუკა პაიჭაძე - 4 (7). ჯობავამ რეიტინგი 16 პუნქტით გაიუარესა, ხოლო ფანცულაიამ 14 პუნქტი დაიმატა.</p><p>(იბეჭდება მცირე ცვლილებით)</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>
მოგებაზე 2 ქულაა, ამიტომ დააგროვეს 14 ქულა.