<p>ჭადრაკის მსოფლიოს ორგანიზაცია ფიდე-მ მოჭადრაკეთა განახლებული რეიტინგი გამოაქვეყნა.</p><p>ნანა ძაგნიძე ქალთა რეიტინგში 2509 ქულით მე-11 ადგილს იკავებს, ნინო ბაციაშვილი კი 2482 მე-15 პოზიციაზეა.</p><p>ქართველ ქალ მოჭადრაკეთა პოზიციები ასე გამოიყურება:</p><p><ul> <li>11. ნანა ძაგნიძე (2509) </li> <li>15. ნინო ბაციაშვილი (2482)</li> <li>18. ლელა ჯავახიშვილი (2475)</li> <li>20. ბელა ხოტენაშვილი (2469)</li> <li>60. მერი არაბიძე (2404)</li> <li>71. სალომე მელია (2391)</li> <li>79. სოფიკო გურამიშვილი (2378) </li> </ul></p><p>ქალთა რეიტინგის საუკეთესო ათეული კი ასე გამოიყურება:</p><p><ol> <li>ჰოუ იფანი (ჩინეთი 2658)</li> <li>ცზიუ ვენძიუნი (ჩინეთი 2561)</li> <li>ალექსანდრა კოსტენიუკი (რუსეთი, 2559)</li> <li>კატერინა ლაგნო (რუსეთი, 2556)</li> <li>ანა მუზიჩუკი (უკრაინა, 2555)</li> <li>ალექსანდრა გორიაჩკინა (რუსეთი, 2535)</li> <li>მარია მუზიჩუკი (უკრაინა, 2533)</li> <li>ვალენტინა გუნინა (რუსეთი, 2528)</li> <li>თან ჩჟუნი (ჩინეთი, 2527)</li> <li>ელიზაბეტ პეტცი (გერმანია, 2513)</li> </ol></p><p>ვაჟთა პირველ ასეულში ჩვენგან მხოლოდ ერთი მოჭადრაკეა - ნატურალიზებული დიდოსტატი ივან ჩეპარინოვი 2715 პუნქტით 29-ე ადგილზეა.</p><p><ol> <li>მაგნუს კარლსენი (ნორვეგია 2839)</li> <li>ფაბიანო კარუანა (აშშ, 2827)</li> <li>შაჰრიარ მამედიაროვი (აზერბაიჯანი, 2820)</li> <li>დინ ლიჟენი (ჩინეთი, 2804)</li> <li>მაქსიმ ვაშიე-ლაგრავი (საფრანგეთი, 2780)</li> <li>ლევონ არონიანი (სომხეთი, 2780)</li> <li>ანიშ გირი (ჰოლანდია, 2780)</li> <li>ვლადიმირ კრამნიკი (რუსეთი, 2779)</li> <li>ვესლი სო (აშშ, 2776) </li> <li>ვიშვანათან ანანდი (ინდოეთი, 2771)</li> </ol></p><p>საქართველოს საუკეთესო ასეულში არიან: ივან ჩეპარინოვი (2715), ბაადურ ჯობავა (2634), მიხეილ მჭედლიშვილი (2607), გიორგი ყაჭეიშვილი (2591), დავით ჯოჯუა (2590), ლევან ფანცულაია (2589), მერაბ გაგუნაშვილი (2578), ლუკა პაიჭაძე (2564), დავით არუთინიანი (2556), თამაზ გელაშვილი (2549).<br></p>