<p>2026 წლის რაგბი ევროპის ჩემპიონატის მესამე ტურში საქართველოს ნაკრებმა საკუთარ მოედანზე ესპანეთი 42:30 დაამარცხა.</p> <p> </p> <p>“ბორჯღალოსნები“ უპირატესობას ფლობდნენ, სამი ლელო დადეს (კარკაძე, თაფლაძე, ნინიაშვილი), აბჟანდაძემ სამივე გარდასახვა გამოიყენა, რაზეც სტუმრებმა სამი საჯარიმოთი უპასუხეს და პირველი ტაიმი 21:9 დასრულდა. შესვენების შემდეგ მასპინძელთა შეცდომებით მეტოქემ ისარგებლა და ორი ლელო-გარდასახვით დაწინაურდა. აქედან მოყოლებული ქართველებმა სწორი რეაგირება მოახდინეს, ინიციატივა დაიბრუნეს, ჭუმბაძემ ლელო გაიტანა, აბჟანდაძემ გარდასახვა ზუსტად შეასრულა და წინ გავედით. 66-ე წუთზე აფრასიძესთან მაღალი ბოჭვის გამო მსაჯმა ესპანელ მორაგბეს ყვითელი ბარათი უჩვენა (თედოს ტრავმის გამო მოედნის დატოვება მოუწია), მატკავამ კი ლელოს გარდასახვა თავადვე მიაყოლა. მერე თაფლაძემ დუბლი შეასრულა, მატკავამ გარდასახა. 75-ე წუთზე წითელი ბარათი ივანიშვილმა მიიღო, ხოლო მოწინააღმდეგემ სხვაობა შეამცირა. </p> <p> </p> <p>ჩვენმა გუნდმა A ჯგუფში სამივე მატჩი მოიგო და ნახევარფინალში საკუთარ მოედანზე თამაშის უფლება მოიპოვა. ნახევარფინალები 7-8 მარტს გაიმართება, ფინალი კი 15 მარტს ლეგნესში ჩატარდება.</p> <p> </p> <p><strong>თბილისი. „ავჭალა“</strong></p> <p><strong>საქართველო - ესპანეთი 42:30</strong></p> <p><strong>საქართველო</strong></p> <p><strong>ხაზი: </strong>15. დავით ნინიაშვილი (ლა როშელი), 14. აკაკი ტაბუცაძე (შავი ლომი), 13. დემურ თაფლაძე (შავი ლომი), 12. გიორგი კვესელაძე (გრენობლი), 11. ოთარ მეტრეველი (შავი ლომი), 10. თედო აბჟანდაძე (ორიაკი), 9. გელა აფრასიძე (პერპინიანი);</p> <p><strong>შერკინება:</strong> 1. გიორგი ახალაძე (კლერმონი), 2. ვანო კარკაძე (ოიონა), 3. ირაკლი აფციაური (ლიონი), 4. მიხეილ ბაბუნაშვილი (შავი ლომი), 5. ლადო ჩაჩანიძე (მონ დე მარსანი), 6. ლუკა ივანიშვილი (ბრისტოლი), 7. ბექა საღინაძე (ლიონი, კაპ.), 8. თორნიკე ჯალაღონია (პროვანსი).</p> <p><strong>მარქაფა: </strong>16. ნიკოლოზ სუთიძე (ლა როშელი), 17. ლუკა გოგინავა (მონ დე მარსანი), 18. ბაჩუკი ჭუმბაძე (ექსეთერი), 19. გიორგი ჯავახია (ტულონი), 20. გიორგი ცუცქირიძე (შავი ლომი); 21. ვასილ ლობჟანიძე (ოიონა), 22. ლუკა მატკავა (ოიონა), 23. თორნიკე კახოიძე (შავი ლომი).</p>