<p>დიდი 10. "აიამ" "ხარები" 30:12 დაამარცხა <br> ქუთაისის "აიამ" დიდი 10-ის მიმდინარე სეზონის პირველ წრეში ცხრავე თამაში მოიგო. რეგულარული გათამაშების ლიდერმა მე-9 ტურში რუსთავის "ხარები" მიიღო და 30:12 დაამარცხა.</p><p>ანგარიში მასპინძელთა მგეზავმა გიორგი ბაბუნაშვილმა ჯარიმით გახსნა, ხოლო მე-17 წუთზე ‘აიამ’ თერნოვერი გაახერხა, ზურაბ ძნელაძემ ხაზი გაჭრა, ოთარ ძაგნიძეს ოფლოუდი ამოუგდო და შეხვედრის პირველი ლელო გავიდა. სტუმრებმა 3-წუთიანი იერიშით უპასუხეს, მანძილის მოგება ვერ მოახერხეს, სამაგიეროდ ჯარიმა გამოიმუშავეს, მაგრამ უშანგი მჭედლიშვილის დარტყმა არაზუსტი იყო. სამაგიეროდ ბაბუნაშვილი არ შეცდა და 25-ე წუთზე ანგარიში 11:0 გახდა.</p><p>რუსთაველებმა ორ წუთში უპასუხეს. მათმა მორკინალებმა ქუთაისელთა დაცვას შემჭიდროვება აიძულეს, ბურთი ხაზზე გაიშალა და დათო თაბუკაშვილი ალამთან შეფრინდა. ‘აიამ’ ჯარიმა აღარ დაარტყა და მოლის შემდეგ ძაგნიძე ძელებსშუა შევიდა, თუმცა დამიწება ვერ მოახერხა. სამაგიეროდ მასპინძლებმა შერკინებაში ჯარიმა გამოიმუშავეს, თემურ თუთბერიძემ ბურთი სწრაფად გაითამაშა და ზურაბ ძნელაძეს დაცვის ხაზი გააგლეჯინა. ბაბუნაშვილმა გარდასახა და ტაიმი 18:5 დასრულდა.</p><p>მეორე ნახევრის 20-25 წუთი სტუმართა იერიშებში გაილია. ‘ხარებმა’ ეს დრო მეტოქის ნახევარზე გაატარა და რამდენჯერმე ქუთაისელთა 22-ში კარგი შესატევი პლაცდარმი შექმნა, თუმცა დერეფნებში ვერ ივარგა, ‘აიამ’ დაცვაში თავგანწირვით ითამაშა და მხოლოდ ერთი ლელო გაუშვა. 51-ე წუთზე რუსთაველებმა შერკინებიდან ხაზზე გაიტანეს ბურთი, ის ბოლომდე ჩაათამაშეს და ზურა ქავთარაძის ლელო მჭედლიშვილმა რთული პოზიციიდან გარდასახა.</p><p>დასკვნით წუთებში ‘აიამ’ ინიციატივა დაიბრუნა, 72-ე წუთზე მიხეილ რატიაშვილმა ახლოდან შეუტია და მცველებმა მისი შეჩერება ვეღარ მოახერხეს, ხოლო ბაბუნაშვილმა გარდასახვით კიდევ 2 ქულა აიღო. სამ წუთში თავი ლაშა ლომიძემ გამოიჩინა, მან მეტოქის შეცდომით ისარგებლა და მეტოქის 22-ში შევიდა, მერე მარჯვენა ფლანგზე გადაინაცვლა, სადაც მორკინალების რამდენიმე დარტყმის შემდეგ ბურთს ადგილზე დახვდა და შეხვედრის საბოლოო შედეგი დააფიქსირა - 30:12.</p><p><strong>rugby.ge</strong></p>