<p>ქუთაისის ‘აიამ’ მეორე ტაიმში თამაშის ბედის შემობრუნება მოახერხა და ზედიზედ მესამე გამარჯვება მოიპოვა. თბილისის ‘აკადემიამ’ ვერცხლის პრიზიორს დიდი წინააღმდეგობა გაუწია და 70-ე წუთამდე ლიდერობდა, თუმცა საბოლოოდ მხოლოდ ბონუსს დასჯერდა და მიმდინარე ჩემპიონატში პირველი ქულა ჩაიწერა.</p><p>თამაშის ხარისხზე დიდი გავლენა იქონია ძლიერმა ქარმა. გარდა ამისა, შერკინებების მოწყობაში დიდი დრო იხარჯებოდა, რამაც სანახაობრივი მხარე დააზარალა.</p><p>ქუთაისელებმა მატჩის დებიუტში შეცდომა დაუშვეს და დავით მოძღვრიშვილმა ჯარიმით ანგარიში გახსნა. ‘აიამ’ ბურთზე კონტროლი დაამყარა, ჯარიმის უფლება თავადაც მოიპოვა და მე-13 წუთზე თედო აბჟანდაძემ წონასწორობა აღადგინა.</p><p>25 წუთის შემდეგ, ‘აკადემიამ’ შეძლო მეტოქის ნახევარზე გადასვლა და შესვენებამდე დარჩენილი დრო შეტევებში გაატარა. ქუთაისელები ხშირად ჯარიმდებოდნენ და გიორგი აბრამიძე სინბინით დაკარგეს. თბილისელებმა შერკინება ირჩიეს და ეს ეპიზოდი 8 წუთი გაგრძელდა. მესამედ დაჯარიმების გამო რეფერიმ ყვითელი ბარათი ჟორჟ სალდაძესაც უჩვენა, რის შემდეგაც ‘აკადემიამ’ ბურთი ხაზზე გაიტანა, 13-კაციან მეტოქესთან უპირატესობის შექმნა არ გაჭირვებია და საბა ილურიძემ ლელო გაიტანა, ხოლო მოძღვრიშვილმა ქარის საწინააღმდეგოდ რთული პოზიციიდან გარდასახა - 10:3.</p><p>მეორე ტაიმის დასაწყისში მასპინძლებმა უპირატესობის გაზრდა ცენტრიდან სცადეს, მაგრამ ჯარიმიდან დარტყმული არაზუსტი იყო. 47-ე წუთზე ‘აიამ’ მაღალ ტემპში შეუტია, ლაშა ლომიძემ ფეხით გადაკიდა, მას უსწრაფესი აბრამიძე მიყვა და ლელო გაიტანა, მაგრამ გარდასახვა არაზუსტი იყო და თბილისელებმა ლიდერობა შეინარჩუნეს.</p><p>‘აკადემიამ’ კიდევ ერთხელ სცადა ძალისმიერ სტილში ლელოს გატანა, მაგრამ ‘აიამ’ თავი დაიცვა და დასკვნით წუთებში იერიშზე თავად გადავიდა. ამან შედეგი 70-ე წუთზე გამოიღო, ლომიძემ წითელ ზოლში თამაში გაამწვავა, ოთარ ძაგნიძე ლელოდან 2 მეტრში შეაჩერეს, მაგრამ გელა შალამბერიძეს ვეღარაფერი მოუხერხეს და აბჟანდაძემაც გარდასახა - 15:10 ‘აიას’ სასარგებლოდ და ის ‘ლოკომოტივთან’ ერთად დაუმარცხებელ გუნდად რჩება.</p><p><strong>მომზადებულია rugby.ge-ს მიხედვით</strong></p><p><br></p>