<p>დიდი 10-ის მომავალი სეზონის დასკვნით მონაწილეს "ტაო"-"ყაზბეგის" 2-რაუნდიანი დაპირისპირება არკვევს. მოხევეებმა ელიტაში სეზონის მეორე ნახევარი აღმავლობით ჩაატარეს და ერთი ხანობა პირველობის ღრმა აუტსაიდერმა ასვლა-დარჩენაზე თამაშის უფლება სეზონის ბოლოს უპრობლემოდ მოიპოვა; "ტაომ’"კი პირველი ლიგის პირწმინდად წაგებული ფინალური შეხვედრის შემდეგ სწორი და დროული დასკვნები გამოიტანა. მალხაზ ჭეიშვილმა და სანდრო ესაკიამ შეგირდებს საბრძოლო სულისკვეთება და სათამაშო დისციპლინა აუმაღლეს, რაც პლეი-აუტის პირველ შეხვედრაში მესხების ნაჩვენები თამაშის ხარისხსა და შედეგზეც აისახა.</p><p>ასპინძაში შეკრებილმა მრავალრიცხოვანმა ქომაგმა, პაპანაქება სიცხის მიუხედავად, შემტევი, თვალსასეირო და შედეგიანი თამაში იხილა. მართალია, მოხევეთა პირველივე შეტევა ფრთა ლუკა ალიბეგაშვილმა ლელოდ აქცია, თუმცა პირველი ტაიმის დარჩენილ დროსა და მეორე ნახევრის საწყის 10 წუთში მასპინძლები საგრძნობ უპირატესობას ფლობდნენ.</p><p>"ტაომ" მეტოქეს სტატიკაში ტოლი არ დაუდო, მესხების ხაზი კი მწყობრად მოქმედებდა, სისწრაფეზე ოვალს კარგად შლიდა და მასპინძლებმა მიჯრით 6 ლელოს გატანა კომბინაციურ სტილში მოახერხეს. პირველი ტაიმის შუაწელში ანგარიში "ტაოს" კაპიტანმა გივი ფოცხვერაშვილმა გაათანაბრა, რამდენიმე წუთის შემდეგ კი მესხები შუამარბის პოზიციაზე მოთამაშე ლეგენდარული "ბორჯღალოსნის", გოშა შკინინის მიერ გატანილი ლელოთი დაწინაურდნენ. "ტაო" მეტოქეზე ზეწოლას აგრძელებდა, რასაც ფრთა ლევან ხუციშვილის შესრულებულ „დუბლთან“ ერთად, შუამარბ გიგი გიგინეიშვილისა და ჰავბეკ სერგი ყურაშვილის მიერ გატანილი ლელოებიც დაერთო. 43-ე წუთისთვის "ტაოს" უპირატესობამ 31 ქულა შეადგინა – 36:5.</p><p>სოლიდური სხვაობით მარცხისა და ელიტასთან გამოთხოვების საშიშროებამ მოხევეები დროულად გამოაფხიზლა. "ყაზბეგის" ხაზი ლაღად ათამაშდა და თან მესხთა გადაღლილობით სტუმართა მორკინალებმაც ისარგებლეს. "ტაოს" მდგომარეობა აღნიშნულ პერიოდში რამდენიმე წამყვანი მოთამაშის ტრავმამაც დაამძიმა. მასპინძლებმა ფულბეკი ოთარ ტალახაძე, მღლეტელი ვეფხია ფეიქრიშვილი მოისაკლისეს და თან პირველი ხაზი იძულებით სრულად შეცვალეს.</p><p>"ყაზბეგმა" მოედანზე შექმნილი ვითარებით მაქსიმალური ხეირი ჰპოვა და 3 გატანილი უპასუხო ლელოთი, 2 მატჩის ჯამში საერთო წარმატების შანსიც შეინარჩუნა – 36:24. მოხევეთაგან მეორე ტაიმში ლელოს გატანა შუამარბმა გუგუა ხულელიძემ, ფრთა ნიკა გიგაურმა და მარქაფიდან ჩართულმა ბურჯმა გუგუა ყამარაულმა მოახერხეს.</p><p>საკუთარი სარაგბო არენის უქონლობის გამო "ყაზბეგი" საპასუხო შეხვედრას დედაქალაქში მომავალ უქმეებზე გამართავს და დიდი 10-ის დასკვნით მონაწილესაც სწორედ თბილისური მატჩი გაარკვევს.</p><p><strong>Georgian Rugby</strong> <p><p><strong></p><p></strong> <p><p></p></p><br></p>