მართლაც, ჩვენ ამ სიხარულისა და სიამაყის განცდას გვიან უკეთ ვიაზრებთ. ახლა უკვე ერთი წუთითაც არ გვინდა წარმოვიდგინოთ, რა შეიძლება ყოფილიყო ევროპის ჩემპიონატზე გასვლის გარეშე...
"საქართველომ ღირსეულად გაიმარჯვა!" - თქვა პორტუგალიელთა მთავარმა მწვრთნელმა მარტინესმა და თითქოს ეს მთელ პერიოდს ეხებოდა - 26 მარტიდან 26 ივნისამდე...
ხვიჩა კვარაცხელია რონალდოს პორტუგალიასთან გადამწყვეტი მოგების შემდეგ, სადაც მანაც გაიტანა: "ეს იყო გუნდური გამარჯვება. ჩვენ ყველას პატივს ვცემთ, მაგრამ ყველა მატჩზე მოსაგებად გავდივართ. ახლა ძალიან ბედნიერები ვართ, მაგრამ უკვე ხვალიდან მომდევნო მატჩზე ვიფიქრებთ." ეს ის მენტალობაა, რამაც ამ თაობის ბიჭები აშკარად სხვა მასშტაბის წარმატებამდე მიიყვანა. ზუსტად ასეთი დამოკიდებულებები იყო საჭირო.
ამონარიდი სტატიიდან, რომელიც ჯგუფური ეტაპის დაძლევის შემდეგ გამოვაქვეყნეთ:
"რატომ იყო მნიშვნელოვანი ხვიჩა კვარაცხელიას გოლი? - "კვარას" როლი წინა მატჩებში დიდი იყო, ეს აღვნიშნეთ. ამის მიუხედავად, ლიდერის თავდაჯერებისა და ამ ტურნირისთვის ასე ფართოდ გაზრდილი ქართველი აუდიტორიისთვის ეს შედეგიანი დარტყმა უფრო დიდ საზრისს ატარებდა, ვიდრე მხოლოდ კარის ბადის შეფართხალებაა. ხვიჩა არის ლიდერი, რომელიც ყოველთვის ეძებს შესაძლებლობებს, გააუმჯობესოს როგორც საკუთარი, ასევე გუნდური პერსპექტივები.
"ჯვაროსნებს" ჰყავს გამოკვეთილი ფიგურები, რომელთაც გუნდში მეტი როლი აქვთ, მაგრამ ჩვენი მთავარი ძალა იქნებ ბალანსში იყოს; იმის გააზრებაში, ვის რა ფუნქცია, შესაძლებლობა თუ კომპეტენცია აქვს. გინდა, თან ერთიანობის ასპექტებზე გაამახვილო ყურადღება და თან როგორ არ უნდა გამოჰყო გიორგი მიქაუტაძის მაღალი კლასი, "ჩაკვეს" ყველა ეპიზოდში ბოლომდე დარჩენა, ქოჩორაშვილის ბრძოლისუნარიანობა და ის თვისება, მატჩის შემდეგ წინაზე მომენტის ვერგამოყენებით დამწუხრებულ საბა ლობჟანიძეს განსაკუთრებულად რომ მიულოცა, გურამ კაშიას სრული მობილიზება და ევროსთვის ახალი ძალების მოკრება, "მამარდასგან" წამოსული სრული სიმშვიდე... ამის გაგრძელება კიდევ შეგვიძლია."
დაბოლოს, ევროპის ჩემპიონატის შეფასებებისას ვწერდით - "მერვედფინალში კვლავ საქართველოს ჰიმნის მოსმენა უდიდესი ჟრუანტელის მომგვრელი იყო - ყველა ოცნება ასრულებულია, იმან, რაზეც ბავშვობიდან ბევრი გვიფიქრია, ჩვენ თვალწინ ჩაიარა."
altზღაპარში ვართ, ზღაპარში - საქართველოს ნაკრებმა რონალდოს პორტუგალია დაამარცხა და პლეი-ოფში ესპანეთს შეხვდება [VIDEO]
altჩანაწერები გერმანიიდან. კვარაცხელია - ლიდერი, რომელშიც გულწრფელი ბავშვი ცხოვრობს - ისევ დავრუნდებით!..
მკითხველის კომენტარები / 8 /
დაუვიწყარი დღე იყო საქართველოსათვის, ამდენი წლების ნატვრის ასრულება. ნატვრაც ნატვრაა და ისეთს ვერც ვინატრბდით ჯგუფიდან პლეი ოფში პორტუგალიის მოგებით გასვლაზე. მეგონა მე ერთ ერთ მცირედში მოხვედრილი ვიყავი ვინც ბავშვივით ვტიროდი. თურმე რამდენმა იტირა მერე ზოგი კადრებიც ვნახე. ვნახე გადარეული ქვეყან და მე მჯერა ამ ბიჭებთან ერთდ უკეთესი დღეებიც გველის. მადლობა ჩვენ ბიჭებს ყველას, მადლობა ვილის, მადლობა ფედერაციას. ყველას ვინც პატარა წვლილი შეიტანა. მადლობა ქართველ ქომაგებს ვინც თავისი სილამაზე და ხიბლი შესძინეს ევროპის ჩემპიონატს. ვერასოდეს წარმოვიდგენდი თუ ბედნიერება ასე აატირებდა ადმიანებს და დღეს ისევ ცრემლი მომდის როდესაც იმ ვიდეოებს უყურებ. ძალიან მაგარი რამეა ფეხბურთი და არა მარტო ჩვენ, სხვა ერების გენეტიკურობას უკავშირდება. ალბათ ამიტომაც ქართველებმა ვიგრძენით ამდენი ხნის მართლა დამოუკიდებლობის შემდეგ, ნამდვილად ჩვენი ქვეყნის ხმა მსოფლიოში. რომ ჩვენც აქ ვართ!
პ.ს. ამიტომ ყოველთვის ვიძახი. სპორტია პოლიტიკა და ყველაზე დიდი პოლიტიკაა ფეხბურთი. მილლიარდობით ხალხის ინტერესია ამის დამამტკიცებელი. ბევრმა მათგანმა გაიცნო საქართბელო.
19:44 26-03-2025
ეს დღე არასოდეს დამავიწყდება! ეს იყო დღე, როდესაც მთელი ქვეყანა ბედნიერი იყო . როგორც იქნა ასრულდა ის ნატვრა, რასაც ქართული ფეხბურთის ქომაგი 30 წელი ელოდა. ცალკე აღნიშვნის ღირსია გერმანიის მწვანე მინდვრებზე როგორ ღირსეულად წარმოაჩინეს ქართველმა ფეხბურთელებმა ჩვენი სამშობლო და ღირსეულადაც გვიწოდეს - გუნდი აღმოჩენა.
წინ კიდევ გველის წარმატებები და შემდეგი გაჩერება უნდა იყოს მუნდიალი 2026.
დიდება და გამარჯვება საქართველოს!