<p>საქართველოს ჩემპიონატის წინ <br> თბილისის "აკადემია" საქართველოს ჩემპიონატში მოასპარეზე გუნდებიდან ერთ-ერთი ყველაზე ახალგაზრდული გუნდია. ის მუდმივად საკუთარი აღზრდილი მორაგბეებით საზრდოობდა და, ალბათ, სწორედ ამიტომაცაა, რომ ბევრი ტიტულით ვერ დაიკვეხნის.</p><p>"აკადემიას" მუდამ ჰქონდა მორაგბეების გადინების პრობლემა. სწორედ ამიტომაც ბოლო წლებში ეს თვითმყოფადი, ყოველთვის ბოლომდე მებრძოლი გუნდი უმაღლეს ლიგაში დარჩენისთვის იბრძოდა. გუნდმა წინა ჩემპიონატში პლეი-ოფში გააღწია, სადაც დაძაბულ, ძალზე საინტერესო ბრძოლაში ერთ-ერთ უმთავრეს ფავორიტთან, თბილისის "ლელოსთან" დამარცხდა. ის მატჩი საერთო აღიარებით, სეზონის საუკეთესო თამაშად დასახელდა.</p><p>როგორც უკვე ვთქვით, "აკადემიიდან", ძირითადად, ფინანსური სიძნელეების გამო ძალიან ბევრი მოთამაშე მიდიოდა. თავად განსაჯეთ, საქართველოს ნაკრების მორაგბეებმა, "აკადემიის" აღზრდილებმა მერაბ შარიქაძემ და ლაშა ლომიძემ ისე მიაშურეს უცხოეთს, გუნდის შემადგენლობაში საქართველოს ჩემპიონატის ერთ მატჩშიც ვერ მოასწრეს თამაში.</p><p>წლეულს "აკადემიის" დანაკარგი მინიმალურია. თბილისის "ლოკომოტივში" გადაბარგდა ივანე დავითაშვილი. იყო საშიშროება, რომ გუნდის ლიდერ სოსო მათიაშვილსაც "რკინიგზელთა" გუნდი გადაიბირებდა, მაგრამ საქართველოს ნაკრების ფულბეკმა, რომელიც თამამად შეიძლება გასული სეზონის აღმოჩენად ვაღიაროთ, ისევ "აკადემიაში" თამაში ამჯობინა.</p><p>სხვა მხრივ, გუნდმა ძირითადი ბირთვი შეინარჩუნა და იმედია, ისევ საინტერესო, აგრესიულ რაგბის შემოგვთავაზებს. "აკადემიას" ახალგაზრდა მწვრთნელი ჰყავს - ლევან ობოლაძე. ის შვიდკაცა რაგბის 18-წლამდელთა ნაკრების მთავარ მწვრთნელად დაინიშნა და ამჟამად გუნდს საწვრთნელ შეკრებაზე სამხრეთ აფრიკაში ახლავს. მწვრთნელთა შტაბში გამოცდილ პაატა ნარიმანაშვილთან ერთად, რომელიც საქართველოს ეროვნული ნაკრების ყოფილი მწვრთნელია, ახალგაზრდები, გიორგი ქოპილაშვილი და გიორგი ღამბაშიძე არიან.</p><p>ერთი სიტყვით, ამ ახალგაზრდულ გუნდს ძალიან კარგი პერსპექტივა აქვს და წლეულს, სავარაუდოდ, ისევ პლეი-ოფში მოუწევს თამაში.</p><p><strong>"აკადემიის" განაცხადი</strong></p><p><span style="text-decoration: underline;">შერკინება:</span> ბექა გვარამია, გოგო ქადარია, დავით ჩადუნელი, ლევან ლომაური, გელა მახარაშვილი, თორნიკე კალანდარიშვილი, ალექსანდრე მაღლაკელიძე, რამაზ მაზმიშვილი, ნოდარ მექერიშვილი, ლაშა ტიტვინიძე, გიორგი ღამბაშიძე, გიორგი ძაბახიძე, გიგა დავითაძე, ვანო ბერიკაშვილი, გიორგი გოგლიძე, გიორგი ლუარსაბიშვილი, საბა შუბითიძე, სანდრო ხიზანიშვილი, თორნიკე ზოიძე, გიორგი ილურიძე</p><p><span style="text-decoration: underline;">უკანა ხაზი:</span> ბექა მაზმიშვილი, ჯიმი ღამბაშიძე, გიორგი ჩაბრაძე, ირაკლი ბეგაძე, კოტე ახობაძე, დათო მოძღვრიშვილი, გიორგი ჭუაძე, სანდრო ილურიძე, იოანე ხელაია, ბესო წასიძე, ანზორ სიჭინავა, დავით ლაზარიშვილი, საბა ილურიძე, ბესო ჩინჩალაძე, სოსო მათიაშვილი</p><p>(იბეჭდება მცირე ცვლილებით)</p><p><strong>ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"</strong></p>
დიდი 10. III ტურის წინ: ვინ დარჩება დაუმარცხებელი?