<p>© აჩი გეგენავა</p><p>მარნეულის "არმაზმა" ქუთაისში "აიასთან" პირველ ტაიმში მოპოვებული 27-ქულიანი უპირატესობა შეინარჩუნა, პლეი-ოფის გასვლითი მატჩი 30:26 მოიგო და საჩემპიონო რბოლას 21 აპრილს, ჩემპიონ თბილისის "ლოკომოტივთან" გააგრძელებს.</p><p>„აია არენაზე“ გამართული მატჩის პირველი 35 წუთი მასპინძლებისთვის კატასტროფული აღმოჩნდა. სტუმრებმა ამ პერიოდში სამი ლელო გაიტანეს, ჯამში 27 უპასუხო ქულა მოინაგრეს და დარჩენილ დროში ეს უპირატესობა შეინარჩუნეს.</p><p>"არმაზი" მე-12 წუთზე ტრადიციული, სწრაფი და ოფლოუდებით დახუნძლული შეტევის შემდეგ დაწინაურდა: დერეფნიდან იერიშის გაშლის შემდეგ გიორგი კვესელაძემ წაქცეულმა ამოაგდო ბურთი, გაგრძელება შებოჭილმა ბადრი ლიპარტელიანმაც მოძებნა და ნიკა წიკლაურის ლელო რეზი ჯინჭველაშვილმა გარდასახა, რომელმაც მალევე კარის წინ 40 მეტრიდან ჯარიმაც გაიტანა.</p><p>მალე ჯინჭველაშვილს ჯარიმა გაუცუდდა, თუმცა 29-ე წუთზე კარგად გაშალა ბურთი და ლელო გარდაუვალი ჩანდა, მაგრამ გიორგი ბაბუნაშვილმა პასი განზრახ ჩაშალა და თავად სინბინით, ხოლო "აია" საჯარიმო ლელოთი დაისაჯა. ლელოს კვლავ ჯინჭველაშვილის ჯარიმა მოჰყვა, ხოლო 34-ე წუთზე სტუმრებმა მეტოქის არეულობით ისარგებლეს, კარგი შეტევა წამოიწყეს და ის კობა ჯიმშელეიშვილის ლელოთი დასრულდა, რომელიც რეზიმ გარდასახა - 27:0.</p><p>მიუხედავად ასეთი სოლიდური ჩამორჩენისა, "აიამ" ფარ-ხმალი არ დაყარა და თამაშში დაბრუნება მოახერხა. შესვენების წინ დავით კვირიკაშვილმა ერთი საპასუხო ლელო გაიტანა და მართალია, გარდასახვა არაზუსტი იყო, მაგრამ მეორე ტაიმში მასპინძლები მოედანზე სულ სხვა ხასიათით დაბრუნდნენ.</p><p>44-ე წუთზე ქუთაისელებმა თავისი ნახევრიდან ოფლოუდებით შეუტიეს და სწრაფი იერიში ბაბუნაშვილის ლელოთი დასრულდა, რომელმაც თავადვე გარდასახა. "არმაზმა" 62-ე წუთამდე თავის დაცვა მოახერხა, მერე კი ქუთაისელებმა დერეფნიდან შეუტიეს და წარმოქმნილი რაქიდან ბურთი ლელოში შოთა არეშიძემ გადადო, ხოლო ბაბუნაშვილმა რთული პოზიციიდან გარდასახა. 72-ე წუთზე მასპინძლებმა დერეფნიდან ერთხელაც შეუტიეს და ლელო არ შედგა, მაგრამ ბურთი ხაზზე გავიდა, სადაც მირიან მოდებაძემ მცველებს შემოურბინა და ლელო გაიტანა.</p><p><p><p>ბაბუნაშვილმა რთული პოზიციიდან გარდასახვა გაიტანა და სხვაობა მინიმუმამდე დაიყვანა, თუმცა ჯინჭველაშვილმა იქვე ჯარიმით უპასუხა და მასპინძლებს ლელოზე თამაში აიძულა. ქუთაისელებმა მოინდომეს, მაგრამ "არმაზმა" თავის დაცვა მოახერხა და 30:26 მოგებით პლეი-ოფის შემდეგ ეტაპზე გავიდა, სადაც მას ქვეყნის ჩემპიონი თბილისის "ლოკომოტივი" ელოდება.</p></p></p><p><p><p><strong>მომზადებულია rugby.ge-ს მიხედვით</strong></p></p><br></p>