<p><p><div style="text-align: center;">ფოტო: გოგიტა ბუხაიძე/Rugby.ge</div></p></p><p><p><p>12 მაისს, ბათუმის რაგბის სტადიონზე 2019 წლის საქართველოს ჩემპიონი გამოვლინდება. 18 საათზე ერთმანეთის პირისპირ რეგულარული გათამაშების ლიდერები - "ბათუმი" და რუსთავის "ხარები" წარდგებიან.</p></p></p><p><p><p>ამ გუნდებისთვის საქართველოს ჩემპიონობა უცხო არაა, ოღონდ ორივემ საჩემპიონო ჯილდო დიდი ხნის წინ შემართა:</p></p></p><p><p><p>რუსთაველები ჩემპიონები ერთადერთხელ, 26 წლის წინ, 1993 წელს გახდნენ. მაშინ გამარჯვებული რეგულარული გათამაშების შედეგად ირკვეოდა და გუნდიც "რუსთავის" სახელით თამაშობდა.</p></p></p><p><p><p>ბათუმელებმა მთავარი ჯილდო ორჯერ შემართეს და მათაც სხვა - "დათვების" სახელით. 1999 წელს გუნდმა პირველობა რეგულარული გათამაშებით მოიგო, ხოლო 2002 წელს ფინალურ შეხვედრაში "დათვები 2"-ს შეხვდა და 27:10 დაამარცხა. იმ წელს საქართველოს ჩემპიონატის ფინალს ბათუმმა პირველად უმასპინძლა, წელს კი ზღვისპირა ქალაქში გადამწყვეტი შეხვედრა მეორედ იმართება, რაც გუნდის დამსახურებაა.</p></p></p><p><p><p>"ბათუმმა" დიდი 10-ის მიმდინარე სეზონის რეგულარული გათამაშება 66 ქულით მოიგო, პლეი-ოფის შესარჩევ ფინალში მასპინძლობის უფლება მიიღო, იქ გამარჯვებით კი, რეგლამენტის თანახმად, ფინალშიც საკუთარ მოედანზე თამაშის უფლება დაიბევა.</p></p></p><p><p><p>ზღვისპირელებმა რეგულარულ გათამაშებაში სულ სამი შეხვედრა დათმეს და აქედან ორი სწორედ მომავალ მეტოქე "ხარებთან". პირველ წრეში რუსთაველები მეტოქეს ბათუმში ეწვივნენ და 15:8 იმარჯვეს. დაძაბული გამოდგა მეორე წრის მატჩიც და "ხარებმა" რუსთავში მეტოქე 13:8 დაამარცხა.</p></p></p><p><p><p>"ხარებმა" რეგულარული გათამაშება 60 ქულით მეორე ადგილზე დაასრულა და პლეი-ოფში მეორე ეტაპიდან ჩაერთო. შესარჩევ ფინალში ის "ბათუმს" სტუმრად 20 აპრილს ეთამაშა. ზღვისპირელებმა წინა შეცდომები გაითვალისწინეს და ორი მარცხისთვის ღირსეული რევანში აიღეს - 32:10. ამით მათ ფინალის საგზური და იქ მასპინძლობის უფლება მოიპოვეს, მას შემდეგ კი, აგერ, უკვე სამი კვირაა არ უთამაშია.</p></p></p><p><p><p>იმ მატჩის შემდეგ რუსთაველებმა ერთი კვირა დაისვენეს, გასულ კვირას მცირე ფინალში მარნეულის "არმაზი" მიიღეს და 27:21 გამარჯვებით ფინალის საგზური მიიღეს. შედეგად, სამი კვირის შემდეგ ისინი კვლავ ბათუმში ბრუნდებიან, თუმცა ახლა სასწორზე ოქროს მედლები დევს.</p></p></p><p><p><p><strong>მომზადებულია Rugby.ge-ს მიხედვით</strong></p></p><br></p>