<p><p><p> <p><div style="text-align: center;">© გოგიტა ბუხაიძე</p></p></p><p>დიდი 10-ის დებიუტანტი კიკეთის "იუნკერები", საქართველოს ჩემპიონ "ბათუმს" მედგრად ეომა და მართალია გამოცდილი მეტოქის დამარცხება ვერ მოახერხა, მაგრამ მცირედი მარცხისთვის ბონუსს გამორჩა.</p><p>2012 წელს დაარსებულმა "იუნკერებმა" კაცთა გუნდი პირველად 2015 წელს შეკრიბა, ოთხ წელიწადში რეგიონალური ლიგიდან უმაღლეს დონემდე სამი საფეხური გაიარა და 2019 წლის 13 სექტემბერი საკუთარ ისტორიაში ოქროს ასოებით ჩაწერა.</p><p>2019/2020 წლების დიდი 10-ი კიდევ ერთი სიახლით გაიხსნა - მუხიანის სპორტულმა კომპლექსმა „ხვამლმა“, პირველად უმასპინძლა უმაღლესი ლიგის შეხვედრას! თამაშმა დიდი ინტერესი გამოიწვია და მან სავსე ტრიბუნების წინაშე ჩაიარა.</p><p>"ბათუმი" სეზონის სადებიუტო შეხვედრას რამდენიმე ლიდერის გარეშე შეხვდა. ეროვნულ გუნდთან ერთად იაპონიაში მივლინებული მორაგბეების გარდა (ლაშა ხმალაძე, ალექსანდრე თოდუა, გიორგი თხილაიშვილი), ზღვისპირელებმა თბილისში კიდევ რამდენიმე ლიდერი ვერ იახლეს. მიუხედავად ამისა, კლასმა და გამოცდილებამ მეორე ტაიმში მაინც იჩინა თავი და სტუმრებმა ტიტულის დაცვა გამარჯვებით დაიწყეს.</p><p>სეზონის წინ პალიკო ჯიმშელაძითა და რიგი მორაგბეებით გაძლიერებულმა "იუნკერებმა", საწყის მღელვარებას გაუძლო და შესვენებამდე უპირატესობის მოპოვებაც მოახერხა. მატჩის დებიუტში მამუკა ნინიძეს და რამაზ ხარაზიშვილს ჯარიმები გაუცუდდათ. ნინიძემ მიზანი შემდეგ ჯერზე გაისწორა, მე-16 და მე-20 წუთებზე ჯარიმები გაიტანა და "ბათუმი" 6:0 დააწინაურა. "იუნკერები" გააქტიურდა, ხარაზიშვილმა 26-ე და 34-ე წუთებზე გატანილი ჯარიმებით წონასწორობა აღადგინა, ზედ შესვენების წინ კი მესამეც გაიტანა და დებიუტანტი 9:6 დააწინაურა.</p><p>"ბათუმმა" მეორე ტაიმში სცადა სათამაშო უპირატესობის დაუფლება და პრინციპში ეს გარკვეულწილად მოახერხა კიდეც, თუმცა ლელო მეტოქის შეცდომის შედეგად გაიტანა. "იუნკერები" გადაცემისას შეცდნენ, სტუმრებმა ფეხით ორჯერ ითამაშეს და 60-მეტრიანი კონტრშეტევა ნინიძის ლელოთი დასრულდა. მანვე ზუსტი გარდასახვის შემდეგ ჯარიმაც გაიტანა და 57-ე წუთზე ანგარიში 16:9 გახდა.</p><p>"იუნკერებს" ჩამორჩენის შემცირების შანსი მალევე მიეცათ, მაგრამ ჯარიმა არაზუსტი აღმოჩნდა. ხარაზიშვილმა სხვაობა 4 ქულამდე 74-ე წუთზე, ცენტრიდან გატანილი ჯარიმით მაინც მოახერხა, თუმცა დარჩენილ დროში ანგარიში აღარ შეცვლილა და "ბათუმმა" 16:12 იმარჯვა.</p><p>ხვალ პირველი ტურის კიდევ ორი შეხვედრაა და ორივე თბილისში. დიდ დიღომში, „ლელო არენაზე“ "ლელო-სარასენსი" ქუთაისის "აიას" 15 საათზე დაუხვდება, ხოლო 17 საათზე "აკადემია" მარნეულის "არმაზს" ნუცუბიძეზე უმასპინძლებს.</p><p>კვირას, 15 სექტემბერს, გორის „ჭალის სტადიონზე“ "ჯიქი" თბილისის "ლოკომოტივს" 15 საათზე მიიღებს, ხოლო ტური 17 საათზე ნუცუბიძეზე, დიდ 10-ში დაბრუნებული ბოლნისის "ყოჩებისა" და ვიცე-ჩემპიონ რუსთავის "ხარების" შეხვედრით დასრულდება.</div></p></p><p><p><p><strong>მომზადებულია rugby.ge-ს მიხედვით</strong></p></p><br></p>
Gigi
პალიკო ჯიმშელაძე არის ძალიან მაღალი დონის მწვრთნელი ჯიქები, არმაზი და ეხლა უკვე კიკეთი წარმატებები კიკეთს . პალიკო ნაკრებში !!!!!
თსუ-მა "ბათუმი" დამაჯერებლად დაამარცხა და საქართველოს სუპერთასს დაეუფლა
"შავი ლომი" | ორი ცვლილება "ბათუმთან"